Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
05/07/2019 - 19:00

Kolejny miesiąc jubileuszu sądeckiej parafii za nami. Co nas czeka w lipcu?

Dobiegł końca kolejny miesiąc wielkiego jubileuszu 750-lecia istnienia parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu. Wielkimi krokami zbliżamy się do głównych uroczystości, które już w sierpniu. Jakie wydarzenia jubileuszowe czekają na parafian i wszystkich sądeczan w lipcu?

Z każdym dniem przybliżamy się coraz bardziej do głównych obchodów jubileuszu 750-lecia istnienia Parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu, które już w sierpniu.  Czerwiec w biegonickiej parafii był bardzo intensywnym czasem. Na parafian i wszystkich sądeczan czekały liczne wydarzenia jubileuszowe, które miały przybliżyć wiernym historię parafii i patrona św. Wawrzyńca.

- W Wigilię Zesłania Ducha Świętego zorganizowaliśmy jubileuszowe czuwanie modlitewne w podziękowaniu za 750 lat istnienia naszej parafii oraz z prośbą o błogosławieństwo Boże na kolejne lata. Czuwanie poprowadzili członkowie Szkoły Nowej Ewangelizacji im. św. Kingi oraz członkowie sądeckiego zespołu "Chwalcy Pana". Czuwanie, które trwało ponad trzy godziny cieszyło się dużym zainteresowaniem sądeczan - mówi ks. Piotr Lisowski, proboszcz Parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu. 

Zobacz też Wielki jubileusz sądeckiej parafii. Co nas czeka w czerwcu?

W ubiegłym miesiącu ukazał się także pierwszy ilustrowany przewodnik po Biegonicach, który nosi  tytuł "Szlakiem św. Wawrzyńca". Stosunkowo niewielki objętościowo, ale bardzo ciekawie opracowany oraz pięknie ilustrowany przewodnik  będzie pomocą dla wszystkich, którzy pragną lepiej poznać turystyczne ciekawostki biegonickiej parafii. Można w nim znaleźć podstawowe informacje o historii kolejnych biegonickich kościołów i zachowanych w świątyni zabytkach sakralnych.

Znajdują się tam również informacje o najstarszych i najciekawszych kapliczkach przydrożnych znajdujących się na terenie Biegonic, o krzyżach  postawionych z okazji jubileuszu 1900 rocznicy urodzin i śmierci Chrystusa oraz o kolejnych cmentarzach parafialnych czy miejscu straceń, gdzie Niemcy kilkakrotnie dokonywali egzekucji sądeczan w czasie II wojny światowej. Przewodnik można nabyć w kancelarii parafialnej. 

Zobacz też Wielki jubileusz 750-lecia istnienia parafii św. Wawrzyńca. Co nas czeka w maju?

Lipiec również będzie miesiącem bardzo bogatym w wydarzenia jubileuszowe. 12 lipca w biegonickiej parafii wierni będą świętowali rocznicę poświęcenia kościoła. 

- To wydarzenie jest poniekąd owocem przygotowań naszej parafii do jubileuszu 750-lecia istnienia. Jeszcze kilka lat temu, gdy zostałem proboszczem parafii św. Wawrzyńca, rocznicę poświęcenia kościoła własnego obchodziliśmy w ostatnią niedzielę października - tak jak wszystkie parafie, które nie znają dokładnej daty konsekracji swojego kościoła. Dokładna kwerenda dokumentów dokonana w ostatnich latach w związku z przygotowaniem monografii parafii spowodowała jednak zmianę tej sytuacji. Dziś wiemy już z całą pewnością, że obecny czwarty z kolei kościół w Biegonicach zbudowany w latach 1906-1909 został uroczyście konsekrowany przez biskupa tarnowskiego Leona Wałęgę w dniu 12 lipca 1921 roku - wyjaśnia ks. Lisowski. 

Z kolei w niedzielę 14 lipca odprawiona zostanie jubileuszowa msza na biegonickim cmentarzu. To już tradycja, że zawsze w drugą niedzielę lipca popołudniowa msza zamiast w kościele jest odprawiana na cmentarzu. Biorą w niej udział sądeczanie, a zwłaszcza rodziny osób pochowanych na cmentarzu. Wielu specjalnie na ten dzień przyjeżdża z bardzo daleka, aby wspomnieć swoich bliskich zmarłych i pomodlić się za ich dusze. 

- Tego dnia będziemy się modlić także przy grobach pochowanych na cmentarzu proboszczów biegonickich: ks. Michała Sopaty, ks. Andrzeja Niemca, ks. Leona Miętusa, ks. Józefa Atłasa oraz przy Grobie Nieznanego Żołnierza - dodaje ks. proboszcz Lisowski. 

Warto dodać, że kilka lat temu staraniem parafii przygotowano tzw. wirtualny cmentarz. Na specjalnej stronie internetowej można zobaczyć mapę cmentarza, lokalizację i zdjęcia poszczególnych grobów. 

W ubiegłym miesiącu na łamach naszego portalu został ogłoszony konkurs, w którym do wygrania były cenne nagrody. Aby otrzymać jedną z nich, wystarczyło odpowiedzieć na pytanie: W okresie okupacji hitlerowskiej w lesie zaczynającym się przy obecnej ul. Zakładników, Niemcy dokonali kilku egzekucji ludności cywilnej Nowego Sącza. Ile razy Niemcy dokonali w tym miejscu egzekucji? Poprawna odpowiedź to: trzy razy (19 grudnia 1939 r., 21 sierpnia 1941 r. i 27 września 1941 r.) Szczęśliwymi zwycięzcami konkursy zostali: Aneta Izworska oraz Tomasz Garwoliński. 

W tym miesiącu Parafia św. Wawrzyńca także przygotowała konkurs, a oto pytanie: Którego dnia parafia św. Wawrzyńca w Nowym Sączu - Biegonicach obchodzi swoją uroczystość odpustową?

Na odpowiedzi czekamy do 31 lipca do godz. 18. Należy je wysyłać na adres e - mail: [email protected] W treści prosimy o wpisanie imienia i nazwiska, telefonu kontaktowego oraz odpowiedzi na pytanie, zaś w temacie wiadomości "Jubileusz 750-lecia”. Spośród wszystkich zgłoszeń wylosujemy dwie osoby, które otrzymają nagrody.

RG [email protected]Film KSDziękujemy za przesłanie błędu