Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
24/01/2018 - 18:20

Dołącz do akcji „Wampiriada”. Podziel się krwią. Chorzy liczą na Ciebie

Chcesz zostać bohaterem i uratować komuś życie? Właśnie jest okazja. Już w najbliższy czwartek 25 stycznia każdy z nas będzie mógł podzielić się krwią. Studenci pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego z sądeckiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, organizują akcję „Wampiriada”.

Wystarczy przyjść między godziną 8 a 14 do budynku Instytutu Kultury Fizycznej, który znajduje się przy ulicy Kościuszki 2A w Nowym Sączu. Podczas akcji będzie także okazja do zarejestrowania się jako dawca szpiku kostnego i komórek macierzystych.

Organizatorzy przygotowali sporo atrakcji. O godzinie 10 wykład wygłosi dr n. med. Irena Milaniak, która opowie o przeszczepach narządów. Następnie o 11.15 swoją historią życia podzieli się dawca, który kiedyś przekazał szpik osobie chorej i dzięki temu heroicznemu czynowi uratował jej życie.

Zobacz też Sądeccy studenci biorą sprawy w swoje ręce: Mówią STOP białaczce. Dołącz i Ty do akcji „Wampiriada”

Podczas spotkania wysłuchamy także świadectwa osoby, która chorowała na białaczkę. Dzięki anonimowemu bohaterowi, który wykazał się odwagą, zarejestrował się jako dawca i przekazał komórki macierzyste, dzisiaj może żyć i dzielić się swoimi doświadczeniami. Akcję zakończy koncert muzyczny studentki PWSZ.

Jesteś zainteresowany oddaniem krwi? Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. U większości ludzi nie powoduje to skutków ubocznych. Jedynie bardzo mały procent osób może doświadczać chwilowych zawrotów głowy, ale po krótkim wypoczynku wszystko wraca do normy.

Kto może oddać krew? Przede wszystkim osoby pełnoletnie, które są zdrowe i wypoczęte. Przed zabiegiem należy zjeść lekkostrawny i niskokaloryczny posiłek oraz wypić około 1,5 litra płynów. Każdy dawca najpierw będzie musiał wypełnić kwestionariusz. Następnie zostanie zarejestrowany, a pielęgniarka pobierze krew do badań. Potem czeka go krótka wizyta lekarska. Gdy wyniki badań będą dobre i lekarz wyrazi zgodę, wówczas pielęgniarka ponownie pobierze krew. Tym razem aż 450 mililitrów. Potrwa to zaledwie kilka minut, a może komuś uratować życie.

Osoby, które oddadzą krew podczas "Wampiriady", zostaną wpisane w akcję jubileuszową naszego miasta  pod nazwą "725 litrów krwi na 725 lecie Nowego Sącza". Jej finał odbędzie się w październiku. Wśród dawców uczestniczących w tej akcji, rozlosowane będą nagrody.

RG [email protected] Film KSDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe