Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
02/08/2016 - 15:30

W Muszynie zbudują nowy ratusz. Ale nie dla urzędników

Na muszyńskim rynku zostanie wybudowany nowy ratusz. Ale nie będzie pełnić funkcji urzędu. Budynek stanie na fundamentach dawnego magistratu, czyli w miejscu, gdzie w ubiegłym roku odkopano zabytkowe piwnice w centrum rynku. Skąd ta nagła zmiana koncepcji zagospodarowania podziemi?

Kiedy ponad rok temu archeologiczne wykopaliska osłoniły średniowieczne piwnice, które - jak wynika  ze źródeł pisanych - należały do biskupstwa krakowskiego i  służyły jako podziemne magazyny do przechowywania win importowanych z terenu Węgier, włodarze miasteczka zdecydowali o ich zagospodarowaniu. W planach jest nie tylko odtworzenie dawnego składu towarów. Jedna z podziemnych izb okazała się  pozostałością budynku więziennego, w  innej zaś była katownia.

-  Pierwotnie chcieliśmy zagospodarować wyłącznie piwnice, ale okazało się, że ich sklepienia wychodziłyby ponad płytę rynku na wysokość jednego metra. Pojawiła się Koncepcję zagospodarowania i rewitalizacji  centrum opracowana przez firmę architektoniczna z Zamościa, ale ta  wizja nie do końca odpowiada naszym wyobrażeniom, ponieważ nie pasowała do klimatu dziewiętnastowiecznego miasteczka z zachowaniem średniowiecznego układu rynku - mówi burmistrz Muszyny Jan Golba.

Przypuszczalnie w okresie drugiej połowy siedemnastego wieku  na piwnice przeniesiony został budynek ratusza, którego relikty również odsłonięto w trakcie prowadzonych prac badawczych. Ostatnio pojawił się projekt, żeby go odbudować. Nie będzie jednak wyglądać jak pierwowzór.

- Dawny ratusz, częściowo murowany, a  częściowo drewniany,  był po prostu brzydki - tłumaczy burmistrz Muszyny. -  Chcemy postawić zupełnie  nowy budynek,  architektonicznie dopasowany do wyglądu dziewiętnastowiecznych  kamieniczek naszego rynku. Obiekt nie byłby siedzibą urzędu. Służyłby, z jednej strony,  do obsługi zabytkowych, zagospodarowanych piwnic, z drugiej, pełniłby funkcję informacji turystycznej. Mogłaby się tam też mieścić sala ślubów, może jeszcze kawiarnia z winiarnią

Koncepcja w tej chwili się rodzi,  ale już teraz włodarze miasteczka uchylają rąbka tajemnicy i pokazują wizualizację nowego ratusza.

Skąd samorząd Muszyny weźmie pieniądze na realizacje inwestycji?

- Będziemy się starać o środki unijne - mówi Golba. -  Z własnego budżetu nie bylibyśmy w stanie zrealizować takiego przedsięwzięcia.

Wedle zapewnień burmistrza Muszyny jeszcze w tym gotowy będzie projekt architektoniczny i techniczny.

Agnieszka MichalikDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)