Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 lipca. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
04/05/2019 - 18:15

Sądny dzień na osiedlu Helena. Przez most, pociąg i lanie asfaltu [WIDEO]

Mostu jeszcze nie ma, pociąg się wykoleił, więc szynobusu też nie ma. Są za to gigantyczne korki, bo wszyscy teraz wsiedli w samochody. Tak wygląda sobota w Chełmcu i na osiedlu Helena.

Wypadek na torach doprowadził do komunikacyjnego chaosu. Jakby tego było mało, zamknięta jest jeszcze ulica Krakowska, gdzie leją asfalt. - Po prostu sądny dzień – mówią ludzie. - Niech ten most wreszcie otworzą, bo oszalejemy.

- Tędy pani nie przejedzie - słyszy kierowca, który chce przejechać ulicą Krakowską w Chełmcu i napotyka przeszkodę. Drogę zastawia mu ogrodzenie. - Tam dalej leją asfalt, dlatego jest zamknięte - tłumaczy mężczyzna, który stoi przy ogrodzeniu.

-  Chciałam się dostać do stacji szynobusu. To jak mam teraz pojechać - pyta zdenerwowana kobieta, która wysiada z samochodu.

Czytaj też W Chełmcu wykoleił się pociąg towarowy. Nie ma szynobusu. I co teraz? [ZDJĘCIA] 

- Nawet nie ma pani po co tam jechać, pociąg się wykoleił i szyny są uszkodzone – słyszy.  

To jakieś szaleństwo – mówi zdenerwowana właścicielka białego auta. Jeżdżę w kółko i nie mogę się stąd wydostać. - Niech ten most wreszcie otworzą, bo wszyscy oszalejemy. A pan jest drogowcem - pytam mężczyznę, który stoi przy ogrodzeniu zastawiającym wjazd na Krakowską?

Nie. Ja tu niedaleko mieszkam. Po prostu staram się jakoś pomóc, bo ludzie są dzisiaj kompletnie zdezorientowani.

 Po tym, jak z samego rana po Chełmcu rozeszła się wiadomość, że wykoleił się towarowy pociąg, który zniszczył torowisko i szynobus przez Dunajec nie kursuje, wszyscy przesiedli się do samochodów. Ulice tak są zakorkowane, że nawet motocykliści z trudem się przeciskają między samochodami.

Czytaj też Sądecki relikt PRL-u idzie do rozbiórki. Kiedy ten barak zamieni się w dworzec ? 

Przy przejeździe kolejowym, spotykamy kolejnych zdezorientowanych kierowców. Tu mają podwójną dawkę wrażeń. Uszkodzony pociąg towarowy i ekipę, która remontuje tory.

- Tego to już naprawdę za dużo - mówi straszy mężczyzna, który dopiero teraz dowiedział się, że w piątek wieczorem wykoleił się pociąg towarowy.- No dopust Boży!

- Sądny dzień tu dzisiaj mamy – mówi Aleksandra Kościółek  z osiedla Helena, ale my razem z tatą zachowujemy spokój. Mamy rowery, Dzisiaj to chyba najpewniejszy środek transportu.

Co z szynobusem? Na razie kolej uruchomiła komunikację zastępczą.

- Nasi pracownicy są obecni na stacji kolejowej w Nowym Sączu i Chełmcu. Kierują pasażerów do podstawionych autobusów - informuje Dorota Szalacha rzecznik prasowy małopolskiego oddziału PKP PLK.

Kiedy torowisko zostanie naprawione?

Robimy wszystko, żeby  pociągi znowu mogły kursować. - Zapewnia Damian Zięba, zastępca dyrektora PKP PLK z Zakładu Linii Kolejowej w Nowym SączuPracuje tu prawie czterdzieści osób. Część ekipy została ściągnięta już wieczorem, ale dopiero rano można było ocenić skalę zniszczeń. Robimy wszystko, żeby do poniedziałku, jeszcze przed odjazdem pierwszego szynobusu, który odjeżdża po godzinie szóstej, tory zostały naprawione.

[email protected] fot. JM

Było po godzinnie dwudziestej, kiedy z torów w pobliżu przystanku w Chełmcu wypadł pociąg towarowy przewożący kruszywo. Szyny są uszkodzone. Szynobus nie kursuje
Galeria


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)