Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
29/05/2019 - 07:25

Sądecki dworzec MPK już prawie gotowy. Szkło, beton i morze światła. [WIDEO]

Wreszcie wstydu nie będzie - mówią przechodnie, którzy spoglądają na prawie gotowy sądecki dworzec, skąd już niedługo będą odjeżdżać miejskie autobusy. Blaszane ogrodzenie, które jeszcze niedawno skrywało front robót, zastąpiła siatka. Każdy więc może zobaczyć, jak budowlańcy układają kostkę brukową na krytych szklanym dachem peronach i placu manewrowym.

To jeszcze ciągle plac budowy, ale długo wyczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja, jest już na finiszu. Przeszklony, dizajnerski dworzec dla miejskich autobusów jest już prawie gotowy. W środku trwają ostatnie prace wykończeniowe.

Czytaj też Sądecki relikt PRL-u idzie do rozbiórki. Kiedy ten barak zamieni się w dworzec ?

- Jeszcze tylko zostało nam malowanie ścian i montaż lamp – mówi kierownik budowy z firmy Erbet Paweł Dzięgiel.

Wszędzie dominuje biel. Na sufitach zwracają uwagę szare, ozdobne elementy, które jednocześnie maskują instalacje. To tego białe lampy. Takie właśnie kolorystyczne zestawienie jest teraz w modzie, tłumaczą fachowcy.

Na parterze nowego dworca będzie przestronna poczekalnia dla pasażerów, wyposażona w tablice informacyjną oraz biletomat, a także punkt obsługi klienta i publiczną toaletę. Pozostała część zostanie przeznaczona na lokale usługowo-handlowe.

Czytaj też Stary budynek wyburzyli i wszystko zasłonili. Co robią w Sączu na Stolarskiej? 

Pierwsze piętro, do którego dostęp umożliwi przestronna klatka schodowa i winda, zostanie wykorzystane dla potrzeb Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. To właśnie tam zostanie zainstalowany monitoring, będą też pomieszczenia techniczne i te, do obsługi klientów.

Zalane światłem jest nie tylko wnętrze dworca. Także perony, nad którymi wznosi się szklane zadaszenie. Wrażenie robią dźwigary z klejonego drewna. Jest zaimpregnowane, ale wygląda tak, jakby było surowe. Taki w zamyśle architekta miał być efekt. Na dźwigarach zostały zamontowane świetliki.

Na placu budowlańcy kończą układanie kostki brukowej na peronach i chodnikach,  potem jeszcze zostaje tylko wylanie asfaltu na jezdnie dla autobusów i wszystko będzie gotowe

Na pasażerów czekają już nawet drewniane ławki i kosze na śmieci, jeszcze nie rozpakowane, żeby się nie kurzyły.  Będą też zamontowane stojaki na rowery.

Zgodnie z harmonogramem budowlańcy mieli oddać dworzec we wrześniu. Uwinęli się jednak dużo szybciej i najprawdopodobniej pierwsze autobusy i pasażerowie pojawia się tam już w lipcu.

[email protected] fot. Jm

Prawie gotowy, sądecki dworzec miejskich autobusów
Fot. Jagienka Michalik


Dziękujemy za przesłanie błędu