Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
10/11/2019 - 15:40

Rynkowy szturm Newagu. Kontrakt na 520 milionów i szczyt techniki [WIDEO]

Waży 120 ton i potrafi ciągnąć po torach wagony o masie 4 tysięcy ton. Tak wyglądają supernowoczesne elektryczne lokomotywy, jakie sądecki Newag produkuje dla PKP Cargo. Kontrakt opiewa na blisko 520 milionów złotych.

Lokomotywy Newagu stają się hitem kolejowego rynku? Flagowy produkt Newagu zamówiła przewozowa spółka PKP Cargo. Sądecka firma sfinalizowała niedawno kontrakt na trzydzieści jeden lokomotyw, wart blisko 520 milionów złotych.

Czytaj też czytaj też Rośnie potężna konstrukcja z betonu i stali. Co buduje sądecki Newag [ZDJĘCIA]

Produkowane przez sądecką spółkę Dragony to pierwsze w Europie polskie, sześcioosiowe lokomotywy elektryczne, wyposażone w dodatkowy silnik spalinowy do prac na bocznicach i liniach niezelektryfikowanych. Ważą 120 ton i potrafią ciągnąć po torach wagony o masie 4 tysięcy ton.

Niedawno Newag pokazał też pierwszy w Polsce pociąg hybrydę. Ten najnowszy cud techniki skonstruowany przez inżynierów sądeckiego Newagu ma dwa silniki, spalinowy i elektryczny. To pierwszy w kraju pociąg, który może jeździć szlakami kolejowymi, gdzie nie ma trakcji elektrycznej. Prędkość na silniku spalinowym to 120 kilometrów na godzinę, w trybie elektrycznym - 160 kilometrów.

Pociąg hybryda jest supernowoczesny. Ma WiFi, klimatyzację, gniazdka elektryczne, porty USB oraz aplikację wyświetlającą trasę przejazdu. Jest przestronny i co ważne - cichy, nawet kiedy w użyciu jest silnik spalinowy.

Firma ma też alternatywny plan na hybrydę: zastąpienia silnika spalinowego bateriami zasilanymi podczas jazdy poprzez pantograf. Zdaniem szefa Newagu Zbigniewa Konieczka maksymalny zasięg takiego bateryjnego pojazdu mógłby wynieść nawet 300 kilometrów. Hybrydowy pociąg będzie teraz homologowany na polskim rynku.

(jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu