Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
17/01/2018 - 21:50

Po Sączu będą jeździć dwa autobusy elektryczne. Chełmiec ich nie zobaczy...[FILM]

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu, oprócz trzydziestu nowych, niskoemisyjnych autobusów kupi również dwa elektryczne wraz ze stacjami do ładowania autobusowych akumulatorów. W tym kierunku zamierza modernizować swój tabor sądecka spółka, z którą beznadziejną rywalizację podjął wójt gminy Chełmiec. Efekt? Mieszakańcy gminy Chełmiec skazani są na prywatne busiki, kursujące jedynie tam, gdzie im się opłaca.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu rozpoczyna „przygodę” z tego typu pojazdami.  Prezes Andrzej Górski kierujący tą spółką nie wykluczył jednak, że w przyszłości w mieście może pojawić się ich więcej. Będą mogły obsługiwać również trasy w gminach, które podpisały z MPK stosowne umowy. Z wyłączeniem Chełmca, którego wójt ma własną - zdaniem wielu, nieprzystającą do realiów współczesnego świata - wizję transportowej autarkii.

- Dwa autobusy elektryczne będą kursowały na dwóch najbardziej uczęszczanych liniach 7 i 23, obejmujących swoim zasięgiem większość terenu miasta – mówi Górski. - Stacja ładowania tych pojazdów zostanie ulokowana przy ul. Sucharskiego, naprzeciwko sklepu Lidl.

Jakie korzyści przyniesie dla miasta i jego mieszkańców wspomniany zakup? Wdrożenie w życie takiego rozwiązania ma wpłynąć na ograniczenie emisji spalin oraz hałasu w mieście i na poprawę komfortu korzystania z miejskiej komunikacji autobusowej.

Zobacz także: Nowoczesne autobusy dla mieszkańców Nowego i Starego Sącza. W gminie Chełmiec nadal tylko busiki [ZDJĘCIA, FILM]

- Mam nadzieję, że pasażerowie, który będą korzystali z tych autobusów będą zadowoleni – mówi szef MPK.

Kiedy w mieście pojawią się elektryczne autobusy? Trzeba będzie chyba na nie trochę dłużej poczekać, bo proces ich produkcji jest nieco dłuży, niż innych typów autobusów. Koszt jednego autobusu elektrycznego waha się od 1,2 do 1,8 mln złotych. Cena zależy, bowiem, od jego wyposażenia oraz od pojemności zamontowanej baterii.

Prezes Górski przyznaje, że na razie funkcjonować będzie jedna stacja do szybkiego ładowania obu pojazdów. - Autobusy elektryczne jest to coś nowego w naszej spółce – zaznacza prezes Górski - Musimy zdobyć doświadczenie, jak zarządzać tego rodzaju taborem.

Zakup tych pojazdów jest częścią bardzo dużego projektu pn. „Rozbudowa niskoemisyjnego systemu transportu publicznego aglomeracji sądeckiej” wycenianego na ponad 60 mln zł.  Uczestniczą w nim dwa sąsiadujące ze sobą miasta – Nowy i Stary Sącz.

Na razie nie wiadomo, jaka firma dostarczy do Nowego Sącza nowe autobusy elektryczne. Przetarg nie został jeszcze ogłoszony. - Ekologiczne autobusy, to skok w XXI wiek – skwitował krótko Leszek Zegzda, członek zarządu województwa małopolskiego.

[email protected], Fot. IM., wizualizacja autobusu elektrycznego MPK w Nowym Sączu. Dziękujemy za przesłanie błędu