Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
17/11/2016 - 15:30

Po Nowym Sączu jeździ elektryczny Solaris. Zwiastun nowych autobusów? [WIDEO]

W stolicy elektryczne autobusy pojawiły się już w 2014 roku. Czy już w najbliższym czasie zobaczymy je też na sądeckich ulicach? Na razie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne testuje Solarisa.

- Ten autobus testowaliśmy przez ostatnie kilka dni. Jeździł zazwyczaj na liniach 7 i 23. Co można o nim powiedzieć? Jest na pewno bardzo komfortowy. W porównaniu do tradycyjnego napędu jest bardzo cichy. W zasadzie nie odczuwamy żadnych drgań związanych z silnikiem – ocenia kierowca MPK w rozmowie z TV Sądeczanin.

Podkreśla też, że równie pochlebnie o testowanym Solarisie mówią ci, z myślą o których autobus jest testowany, czyli pasażerowie.

Zobacz też: MPK testuje kolejny autobus, hybryda za 1,2 miliona nie mieściła się pod wiaduktem

- Miejmy nadzieję, że już wkrótce zobaczymy takie elektryczne autobusy na ulicach Nowego Sącza – kwituje kierowca.

Czy jest na to szansa? Dwa lata temu za 10 elektrycznych Solarisów dla Warszawy firma zażyczyła sobie prawie 22 miliony, co oznacza, że koszt jednego to aż 2,2 miliona!

Dotychczas najdroższym autem testowanym przez sądecką spółkę była hybryda firmy MAN o wartości 1,2 miliona. O 40 tysięcy tańszy był kolejny testowany autobus, czeski, czterodrzwiowy i aż dwunastometrowy diesel.

Zobacz też: MPK powinno stawiać na lokalny protekcjonizm, a nie testować czeski autobus

Czemu służą kolejne testy? Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne chce sprawdzić użyteczność i funkcjonalność na sądeckich liniach a tym samym jak najlepiej przygotować się do ubiegania się o środki unijne na transport niskoemisyjny.

Tyle, że samochody elektryczne wymagają odpowiedniego zaplecza m.in do ładowania. 

Myślicie, że to dobry oręż w walce z sądeckim smogiem?

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe