Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
08/04/2019 - 22:10

Kto wygrał finansowy ranking samorządów w Polsce. Jakie miejsca zajęli nasi?

Znamy wyniki raportu, opracowanego przez ekonomistów najlepszych polskich uczelni, zaprezentowanego podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie. Gdzie w tym zestawieniu lokują się sądeckie gminy?

Tytuł najlepszej miejsko-wiejskiej gminy trafił do Konstancina-Jeziornej

Kto trafił na prestiżową listę prymusów? Najlepszą wiejską gminą zostały Dobra Szczecińska, Michałowice i Kleszczów. Tytuł najlepszej miejsko-wiejskiej gminy trafił do Konstancina-Jeziornej, Łomianek i Rzgowa. Nagroda dla najlepszego powiatu powędrowała do powiatu poznańskiego, wrocławskiego i pruszkowskiego Najlepszym miastem na prawach powiatu zostały Warszawa, Sopot i Siemianowice Śląskie, a najlepszym miastem - Legionowo.

Jak w zestawieniu wypadły sądeckie samorządy? Na blisko 1600 gmin wiejskich, które znalazły się w zestawieniu, na 173 miejscu uplasował się Chełmiec, potem na 605 Tymbark, miejsce 657 zajęła Ochotnica Dolna, 605 miejsce ma Tymbark ma 829 lokatę zajął Grybów, 885 Kamionka Wielka, 897 miejscu znalazło się Rytro. Korzenna na 1057 miejscu a na 1167. Gorlice. Na 1186 miejscu jest Łososina Dolna, na 1203 miejscu Łabowa, 1270 lokatę zajmuje Mszana Dolna, 1277 Gródek nad Dunajcem na 1307 miejscu jest Mała Wieś, na 1057 Korzenna. 1167 lokatę w zestawieniu mają Gorlice

Wśród gmin miejsko-wiejskich najlepsze, bo 65.miejsce zajęła Muszyna, na 164 miejsce trafił Stary Sącz

 Jak wypady powiaty z naszego regionu? Nowosądecki zajął miejsce 112, gorlicki 221, powiat limanowski 284.

W rankingu miast na prawach powiatu Nowy Sącz zajął miejsce 29.

 Ranking przedstawiający kondycję finansową jednostek samorządowych w tym roku doczekał się już drugiej edycji. Wydawnictwo jest przygotowywane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych we współpracy z Instytutem Studiów Wschodnich – organizatorem Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie i Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Jak podkreśla Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, to jedyny tego typu ranking w Polsce.  Pracownicy  Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie analizują sytuację finansową wszystkich samorządów w Polsce nie w oparciu o ankiety czy nadsyłane mniej lub bardziej dobrowolne uzasadnienia, ale w oparciu o dane z Regionalnej Izby Obrachunkowej składane pod rygorem odpowiedzialności karnej. Analiza tych materiałów daje podstawę do twierdzenia, że pokazujemy najlepszych.

W pracach przy sporządzeniu rankingu wzięli udział naukowcy, którzy są wybitnymi specjalistami w dziedzinie finansów i pracują na największych uniwersytetach w Polsce. Ich autorytet daje pewność, że dokument jest najlepszym podsumowaniem pracy samorządowców w ostatnich latach.

Celem rankingu jest nie tylko wyróżnienie najlepszych samorządów, ale także pokazanie drogi włodarzom, którzy zajęli dalsze miejsca, w jakim kierunku powinni działać,  aby osiągać lepsze wyniki i tym samym zaspokajać potrzeby swoich lokalnych społeczności.

[email protected] Fot.T.KDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)