Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
06/04/2019 - 07:00

Gdzie w Nowym Sączu wybudowali taki fajny zielony most [WIDEO] [ZDJĘCIA]

Już gotowa, ale jeszcze nie jest otwarta, bo z jednej strony, u wylotu zamyka ją metalowa osłona, ale wielbiciele dwóch kółek już testują nową kładkę rowerową spinającą dwa brzegi Kamienicy. W porównaniu z widocznymi nieopodal gigantycznymi łukami mostu helleńskiego, przeprawa jest niewielka, ale wyjątkowa, bo zbudowana z zastosowaniem bardzo nowoczesnej technologii.

Wyrosła szybko i niepostrzeżenie, bo oczy wszystkich zwrócone są na gigantyczne łuki mostu heleńskiego.  Fachowcy wyjątkowo szybko uwinęli się z budową nowiutkiej kładki rowerowej łączącej dwa brzegi Kamienicy.

Czytaj też Wybieranie jednego wariantu drogi do Brzeska jak thriller.To jeszcze nie koniec

- Z inwestycją ruszyliśmy we wrześniu ubiegłego roku, a z końcem listopada został zakończony podstawowy zakres robót - mówi kierownik budowy Rafał Jędrzejek z firmy Budmost. -  W marcu szybko uporaliśmy się z robotami wykończeniowymi.  

Choć przeprawa jeszcze nie jest otwarta, bo z jednej strony, u wylotu, zamyka ją metalowa osłona, to wielbiciele dwóch kółek już nową kładkę rowerową testują.

- Jest bardzo ładna, nowoczesna i oczy się śmieją do jej zielonego koloru. Jechało się po niej super - mówią cykliści.

- To trzeci taki obiekt w Polsce, budowany z zastosowaniem nowoczesnej technologii - tłumaczy Rafał Jędrzejek. - Pomost wykonywany jest z materiałów kompozytowych. Mówiąc najprościej, to połączenie betonu z plastikiem.

Czytaj też Coś z kosmosu spadło na sądecką ścieżkę rowerową nad Dunajcem? [ZDJĘCIA]

Tego typu materiały wykorzystuje się między innymi przy produkcji jachtów i samolotów. Stosuje się albo włókno węglowe albo włókno szklane. Wszystko zależy od tego, jakich parametrów wytrzymałościowych się oczekuje. Zaletą takiej technologii jest wytrzymałość i trwałość.

Rowerzyści chwalą też nawierzchnię bitumiczną, która - jak tłumaczy Jędrzejek - jest modyfikowana polimerami.

- To typowy materiał stosowany do zabezpieczenia chodników na mostach i kładkach rowerowych.  Ma właściwości hydroizolacyjne, a więc zabezpiecza płytę przed wpływami warunków atmosferycznych,  no i ma jeszcze jedną zaletę. Nawierzchnia jest szorstka.

Nowy most nad Kamienicą mierzy prawie osiemdziesiąt metrów długości i trzy metry szerokości. Ma jedno przęsło i łukową konstrukcję.

Kiedy kładka rowerowa zostanie otwarta?

- W tej chwili oczekujemy na odbiór techniczny, a potem kładka zostanie przekazana do użytkowania – mówi Jędrzejek.  

Trzeba jeszcze położyć odcinek drogi od mostu do ruin zamku, skąd można już pomknąć ścieżką rowerową aż do Wielogłów.  Budowlańcy zrobią to po zakończeniu budowy mostu heleńskiego. 

Cykliści już się cieszą na ten full wypas do jazdy na dwóch kółkach, który weźmie swój początek w Wielogłowach,  pobiegnie wzdłuż Dunajca, Łubinki, potem, znów nad Dunajcem, dalej nad Poprad, potem do Rytra i Słowację.

jagienka.michalik@sadeczanin.info Fot. Jm

Jest gotowa, ale jeszcze nie jest oficjalnie otwarta. Cykliści już testują nową kładkę rowerową spinającą dwa brzegi Kamienicy w Nowym Sączu.
Fotogaleria


Dziękujemy za przesłanie błędu