Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
13/04/2019 - 08:05

Absurd. Romowie skarżą ich w sądzie, bo… kupili im nowy dom [WIDEO]

Nie ma końca sądowa batalia o Romów, którzy nie chcą się wyprowadzić ze zrujnowanego domu w Limanowej. Burmistrz miasta kupił dla nich dom w Czchowie, ale w miasteczku Cyganów nie chcą. Romowie z nowego lokum zrezygnowali i oskarżyli władze Limanowej, że groźbami zmuszają ich do przeprowadzki.

 Cyganów wziął w obronę Rzecznik Praw Obywatelskich, który pozwał miasto. Były już dwie rundy prawnego sporu. Teraz miała się odbyć trzecia rozprawa, ale w czwartek 11 kwietnia sąd w Nowym Sączu ją odroczył. 

Wojna o Romów toczy się już blisko trzy lata. Przypomnijmy, że Limanowa przystąpiła do rządowego programu, w ramach którego samorząd otrzymał pieniądze na domy dla Romów ze swojego terenu. Jeden został kupiony w gminie Chełmiec w Marcinkowicach, dokąd przeniosła się jedna rodzina. Kolejną nieruchomość dla Cyganów, którzy mieszkają w nadającej się tylko do rozbiórki ruinie przy ulicy Wąskiej, udało się kupić w Czchowie.

Czytaj też No i zrobił się dym na całą Polskę o Cyganów z Maszkowic [ZDJĘCIA]

Sami Romowie, którzy od początku uczestniczyli w wyborze nieruchomości, najpierw zgodzili się na przeprowadzkę, podpisali stosowne akty notarialne, ale potem z nowego lokum zrezygnowali. Twierdzili, że obawiają się wrogości ze strony społeczności Czchowa. Władze Limanowej podjęły wówczas decyzję o eksmisji.

Wtedy Romowie oskarżyli miasto o to, że groźbami zmuszają ich  do przeprowadzki. Cyganów wziął w obronę Rzecznik Praw Obywatelskich, który uznał, że takie zachowanie  jest bezprawne, bo „narusza prawo chociażby do życia prywatnego  i swobody wyboru miejsca zamieszkania, które przysługuje wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od pochodzenia narodowego czy etnicznego”.

Spór znalazł finał w Sądzie Rejonowym w Limanowej. Wyrok był korzystny dla burmistrza, ale od decyzji rzecznik złożył apelację. W czwartek miał ją rozpatrzyć Sąd Okręgowy w Nowym Sączu. Sprawę jednak odroczył na wniosek pełnomocnika Romów.

- Dostaliśmy zbyt późno zawiadomienie o terminie rozprawy i zawiadomienie o wyznaczeniu pełnomocnika. Zostało mało czasu na zapoznanie się z aktami sprawy, ich zbadanie i wnikliwą analizę - argumentowała Anna Szczerba-Ruchała, radca prawny.  

Co na to Krzysztof Smaga, prawnik, który reprezentował władze Limanowej? - Choć jako radca prawny rozumiem argumentację pełnomocnika Romów, to jednak chcielibyśmy, żeby ta sprawa jak najszybciej się skończyła.

Czy jest szansa, żeby ten spór załatwić polubownie? - pytamy

- Próbowaliśmy takie rozmowy prowadzić, ale zderzyliśmy się z niechęcią ze strony romskiej.  Miasto nie może sobie pozwolić na wydatkowanie środków publicznych i akceptować tego, że  potem ktoś w dowolnym momencie odstępuje od umowy. Romowie wycofywali się w stosunku do wielu nieruchomości. Różnica polegała jednak na tym, że w tamtych wypadkach miasto poświęcało czas, ale nie wydatkowało funduszy. 

Jak dodaje Smaga ze sprawozdania sądu jasno wynika, że w przypadku nieruchomość w Czchowie Romowie aktywnie uczestniczyli w ustaleniach dotyczących remontu.

Jako samorząd nie możemy sobie pozwolić na to, że w sytuacji, kiedy wszystko zostało ustalone, nagle pod wpływem emocji, czy innych powodów, które tak naprawdę jasno nie zostały sprecyzowane, ktoś mówi: „nie, to my odstępujemy od tej umowy, to teraz będzie wasz problem, a my oczekujemy w dalszym ciągu, że coś dla nas zrobicie i poprawicie nam warunki". Takie zachowanie nie może być akceptowane - mówi pełnomocnik limanowskiego samorządu. 

Co dalej? Sprawa wróci na wokandę 14 maja. 

Czytaj też Mówi, że weźmie sznur, żeby się powiesić. Dramat u Romów w Maszkowicach [WIDEO]

Sądową wojna o Romów toczy jeszcze na drugim froncie. Samorząd czchowski, pod naciskiem mieszkańców, podjął uchwałę o zakazie zasiedlania dla Romów na terenie Czchowa. Zarządzenie w tej sprawie wydał też burmistrz miasta Marek Chudoba.

Tę decyzję za  „rasistowską i ksenofobiczną” uznało Stowarzyszenie Romów w Polsce, które złożyło zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez burmistrza Marka Chudobę. Sprawą zainteresowały się też służby wojewody i  uznały, że  zarządzenie stoi w sprzeczności z podstawowymi zasadami państwa prawa. Z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich zarzucił radnym i burmistrzowi  naruszenie przepisów ustawy o samorządzie gminnym i złamanie zapisów Europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Ostatecznie oba akty uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Chudoba nie złożył broni i rok temu odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten skargę jednak oddalił. Wydawało się, że Romowie drogę do przeprowadzki mają otwartą. 

Sam Marek Chudoba utrzymywał, że w całej sprawie nie chodzi o gminę Czchów, lecz kwestie systemowe. Jak mówił, prawdziwym problemem jest uchwała Limanowej w sprawie zakupu nieruchomości w innej gminie, a nie jego zarządzenie.

Burmistrz, tłumaczył również, że jego zarządzenie nie było skierowane przeciwko Romom, tylko każdemu samorządowi, który chciałby zasiedlić nieruchomość na terenie innej gminy, bo to - jak podkreślał - zadanie własne gminy, które powinno być realizowane na terenie własnym.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie podtrzymał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Limanowa w sprawie wyrażenia zgody na zakup przez Burmistrza Miasta Limanowa budynku w gminie Czchów, z przeznaczeniem na zamieszkanie przez mniejszość romską z Limanowej.

Burmistrz Limanowej Władysław Bieda, twierdzi, że wyrok wcale nie oznacza, że Romowie nie mogą się przeprowadzić do domu w Czchowie. - Nieruchomość została przez nas kupiona i postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego tego nie podważa. Miasto jest właścicielem domu i Romowie mogą tam mieszkać.

Co na to burmistrz Czchowa? Twierdzi, że burmistrz Limanowej nie może prowadzić żadnej działalności komunalnej na terenie gminy. Jego zdaniem proces i wyrok jest prawomocny. Gmina czyni teraz starania o unieważnienie aktu notarialnego.

[email protected] 







Dziękujemy za przesłanie błędu