Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
14/09/2018 - 15:35

Na Sądecczyźnie powstaną nowe trasy dla biegaczy i rowerzystów [WIDEO]

Centra Aktywnego Wypoczynku: w Małopolsce powstaną nowe trasy biegowo-rowerowe, które będą przebiegać przez najbardziej urokliwe zakątki Sądecczyzny. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju marszałek Jacek Krupa i wicemarszałek Stanisław Sorys przekazali Fundacji Sądeckiej umowę gwarantującą przyznanie dofinansowania na ten cel.

- Bieganie i jazda na rowerze jeszcze nigdy nie były w Małopolsce tak popularne jak teraz. Mieszkańcy regionu zdają sobie w końcu coraz bardziej sprawę z tego, że aktywny tryb życia jest inwestycją w to co najważniejsze – własne zdrowie – mówił marszałek Jacek Krupa.

Dzięki dotacji w gminach Bobowa, Chełmiec, Łącko, Nowy Sącz i Stary Sącz powstanie około 18 kilometrów tras dla biegaczy i rowerzystów, które zostaną połączone z już istniejącymi trasami. Zostanie zbudowana również trasa na szczyt Góry Parkowej oraz kładka na potoku Czarna Woda w Łącku.

- Samorząd od lat inwestuje miliony złotych- zarówno pochodzących z Unii Europejskiej, jak i z naszego budżetu – dzięki którym w całym regionie budujemy nowe boiska szkolne czy też setki kilometrów tras rowerowych oraz ścieżek do biegania. Chętnie korzystają z nich jednak nie tylko Małopolanie, ale też turyści, tak licznie odwiedzający nasz region. W minionym roku było to aż 15,9 mln osób - dodaje marszałek Krupa.

W ramach projektu powstanie również Centrum Aktywnego Wypoczynku. Na Sądecczyźnie pojawią się miejsca, w których biegacze i rowerzyści będą mogli wypocząć po wielokilometrowych biegach lub przejażdżkach. Miejsca te będą oświetlone, dlatego rodzinne wypady bladym świtem albo po zmroku nie będą już problemem. Dla osób, które lubią aktywnie wypoczywać zostanie stworzony specjalny portal internetowy i mobilna aplikacja, dzięki której będą mogli w łatwy sposób sprawdzić mapy tras  i znaleźć inne przydatne informacje.

A co jeśli w lesie zabraknie zasięgu? Turyści już nie będą musieli się tym martwić. Przy trasach pojawią się tablice informacyjne z mapami. Zostaną wydane foldery, ulotki i katalogi. Dzięki nim będzie można na chwilę zboczyć z trasy i zwiedzić znajdujące się w pobliżu zabytki. Całkowita wartość inwestycji to niemal 11 mln złotych.

RG [email protected], Film KSDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)