Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
04/03/2021 - 19:30

Zamek w Melsztynie odzyskuje dawny blask

W tym roku kontynuowana będzie odbudowa zamku w Melsztynie. Gmina Zakliczyn na dalsze prace konserwatorsko-budowlane otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 270 tys. zł. Wraz z pieniędzmi gminy umożliwi to udostępnienie turystom kolejnego poziomu historycznej budowli.

Zamek w Melsztynie odzyskuje dawny blask
Prace przy zabezpieczaniu ruin zamku w Melsztynie i jego częściowej odbudowie trwają od 2018 roku. M.in. odgruzowano przyziemie i odkopano fundamenty ścian i wykonano wszystkie niezbędne zabezpieczenia, a następnie zaczęto wznosić mury wieży wraz ze schodami oraz wykonano strop nad parterem obiektu. W ubiegłym roku odbudowano mury wieży do wysokości 7,20 m, a także wykonano strop drewniany na poziomie drugiego piętra (wysokość 6,60 m). Już teraz stamtąd podziwiać można piękne widoki na dolinę Dunajca.

Na ten rok zaplanowano czwarty etap prac z zabezpieczeniem ruin zamku na poziomie trzeciego piętra (wys.10,40 m), w tym odbudowę muru wieży do wys. 11,60 m. Realizację planów umożliwia ministerialne dofinansowanie. Całość zadania (wraz z wkładem własnym gminy Zakliczyn) wyniesie około 400 tys. zł.

Warto dodać, że ostatnio na zamkowym wzgórzu zainstalowany został monitoring, który ma chronić zabytkową budowlę i jej otoczenie przed aktami wandalizmu. Na odbudowywanej wieży zainstalowana została kamera, z której widok na tereny Pogórza, Beskidu Sądeckiego oraz na Tatry śledzić można na żywo na stronie internetowej gminy Zakliczyn.Dziękujemy za przesłanie błędu