Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
27/09/2023 - 11:15

Wypocznij nad brzegiem Jeziora Rożnowskiego. Agroturystyka Elżbieta i Marek Kobylańscy zaprasza

Agroturystyka Elżbieta i Marek Kobylańscy, to obiekt usytuowany w odległości 400 metrów od Jeziora Rożnowskiego w Gródku nad Dunajcem. Jak podkreślają gospodarze, to idealne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi, małżeństw, osób starszych i emerytów. Zobacz, ile tu czeka na Ciebie atrakcji.

W Agroturystyce państwa Kobylańskich do dyspozycji gości jest trzypokojowe mieszkanie wakacyjne z łazienką i aneksem kuchennym dla maksymalnie 7 osób i pokój czteroosobowy z łazienką, mini aneksem kuchennym i z osobnym wejściem.

Goście mogą korzystać z boiska sportowego, tenisa stołowego a dzieci z placu zabaw.

Przez gminę Gródek nad Dunajcem biegnie Karpacki Szlak Rowerowy, a dokładnie jego odcinek określany mianem „Wariantu Rożnowskiego”. Trasa biegnie przez Nowy Sącz (ul. Zabełecka), Klimkówkę, Przydonicę, Bartkową, Rożnów, Tropie, Wytrzyszczkę, do której dostaniecie się dzięki promowi z Tropia.

Jak czytamy na stronie internetowej gminy (gdzie znajdziecie też szczegółowe mapy do pobrania) to szlak o różnicy wysokości do 450 m prowadzący w większości drogami asfaltowymi. W sumie do przejechania jest 27 km. Najtrudniejsze odcinki to Jelna - Przydonica i Bartkowa – Rożnów, gdzie musicie się nastawić ostre podjazdy i zjazdy. Ale naprawdę warto się tędy przejechać, bo czekają tu na Was w pełnej krasie malownicze krajobrazy Pogórza Rożnowskiego. 

Agroturystyka Sarni Stok: w sercu natury a tak blisko do Krynicy-Zdroju

to Winny Szlak Rowerowy o długości już 155 km. Tu przewyższenia sięgają nawet 1000 metrów a jechać będziecie z Koniecznej przez Bartne, Owczary, Sękową, Biecz, Moszczenica, Lipnicę Wielką, Przydonicę, Gródek n/D, Bartkową, Rożnów, Roztokę, Brzeziny do Tropia, gdzie trasa ta łączy się z głównym szlakiem Karpackim.

I w tym przypadku większa część trasy prowadzi drogami asfaltowymi i tylko na odcinku Lipnica Wielka - Rożnów czekają Was ostre podjazdy i zjazdy. W tym wypadku obejrzycie za jednym zamachem Beskid Niski, Pogórze Ciężkowickie i Pogórze Rożnowskie.

Zaznaczmy też, że oba szlaki wykorzystywane są w trakcie rajdów i wyścigów kolarskich. Najpopularniejsze z nich to Rajd Zawiszy Czarnego, organizowany przez Gródek nad Dunajcem oraz Karpacki Maraton Rowerowy im. Jacka Bugańskiego. Mapy opisywanych szlaków dostępne są na stronie Sądeckiej Organizacji Turystycznej.

Wspomnijmy też o okolicznych zabytkach. W Znamirowicach musicie koniecznie zobaczyć kamienny Most Stacha, czyli największą tego typu budowlę na świecie wzniesioną rękami jednego człowieka. 

Binczarowa 228: idealny adres na wypoczynek z dala od zgiełku miasta

W Rożnowie obowiązkowym punktem zwiedzania są ruiny zamku hetmana Jana Amora Tarnowskiego, którego budowę rozpoczęto w XVI wieku. W założeniach miał być to pierwszy w Europie zamek-warownia o nowożytnej fortyfikacji obronnej tzw. beluard. Niestety po jego śmierci Tarnowskiego budowę przerwano, ale do dziś można podziwiać pozostałości tej imponującej budowli.

Również w Rożnowie czekają na Was ruiny Zamku Zawiszy Czarnego. Pierwotnie na wzgórzu stała jedynie strażnica wzniesiona w XIII wieku przez ród Gryfitów. Natomiast gotycki zamek powstał w latach 1336-1370 prawdopodobnie z inicjatywy Piotra i Klemensa Rożena herbu Gryf. Bryła budowli była zbliżona do prostokąta o wymiarach 44 na 20 metrów. W 1409 roku jego właścicielem został Piotr Kurowski, który nabył też inne dobra w Gródku nad Dunajcem. W ręce Zawiszy Czarnego z Grabowa trafił w 1426 a dwa lata później, po śmierci rycerza, przeszedł w ręce jego potomków.

W Tropiu z kolei jest przepiękny kościół pustelników Świerada i Benedykta aż z XIII. To budowla romańska i jeden z najstarszych kościołów w Małopolsce.

Niedaleko wznosi się nad jeziorem zamek Tropsztyn – zrekonstruowany zamek Gierałtów i Chebdów w Wytrzyszczce. Warownia ta najprawdopodobniej powstała w pierwszej połowie XIII wieku z inicjatywy rodu Ośmiorogów. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1231 roku. Dziś obiekt jest w prywatnych rękach a właściciele organizują tutaj najróżniejsze wystawy i atrakcje m.in. dla dzieci.

Z kolei w Bukowcu w gminie Korzenna, obejrzeć można piękne dzieło Matki Natury, czyli Diable Skały. Skały, z których część przypomina kształtem baszty, mury i grzyby wchodzą w skład rezerwatu Bukowiec, na terenie gminy Korzenna.

Jak sami widzicie – Gródek nad Dunajcem i jego okolice dają Wam niesamowite możliwości aktywnego wypoczynku niezależnie od pogody. Można nie tylko pojeździć na rowerze, ale również poplażować i wykąpać się w jeziorze, iść na ryby, czy popływać jachtem czy na łodzi, bo w okolicy jest kilka jachtklubów. ([email protected] Fot.: archiwum gospodarzy) © Materiał chroniony prawem autorskim

PATRONAT HONOROWY: MAREK KWIATKOWSKI - STAROSTA NOWOSĄDECKI

Zadanie zrealizowano w ramach konkursu „Kocham SĄDECKIE” przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu