Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
20/04/2021 - 14:50

Wstęp na gorczańskie szlaki jest płatny. Zobaczcie cennik

Mamy dobre i złe wiadomości dla miłośników aktywnego wypoczynku m.in. z Sądecczyzny. Wystartował tegoroczny sezon turystyczny w Gorczańskim Parku Krajobrazowym, ale wstęp na prawie wszystkie szlaki jest już płatny. Zobaczcie opłaty stawki wprowadzone w życie 17 kwietnia.

Wstęp na gorczańskie szlaki jest płatny. Zobaczcie cennik

Zacznijmy od wykazu miejsc, gdzie pobierane są opłaty. To szlak w dolinie potoku Turbacz na odcinku polana Hucisko – Olszowy Potok, szlak w dolinie Olszowego Potoku na odcinku polana Hucisko - Poręba Górna; szlak niebieski na odcinku polana Hucisko – Turbacz; szlak zielony na odcinku polana Tobołów – Obidowiec, ścieżki edukacyjne (przyrodnicze): "Dolina potoku Turbacz", "Na Turbaczyk". I co tu dużo kryć, właśnie te miejsca cieszą się zwyczajowo największym powodzeniem wśród turystów, których sporą część stanowią m.in. mieszkańcy Sądecczyzny.

Zobacz też: Z tej wieży widać wszystko jak na dłoni. Gorce czekają na odważnych

Jak argumentuje dyrekcja parku: - Środki uzyskane z opłat za wstęp na niektóre obszary Parku są przeznaczane na utrzymanie infrastruktury turystycznej, utrzymanie czystości na szlakach turystycznych oraz na dofinansowanie ratowniczej Grupy Podhalańskiej GOPR. Środki uzyskane z opłat za udostępnienie miejsc biwakowych, parkingu oraz udostępnienie obiektów i szlaków Gorczańskiego Parku Narodowego przeznaczone są na ich utrzymanie.

Jak wyglądają stawki? Jednodniowe bilety normalny i ulgowy, to wydatek rzędu kolejno 6 i 3 zł. Za trzydniowe trzeba zapłacić z kolei 12 i 6 zł, a za siedmiodniowe – 30 i 15 zł.

Zobacz też: Tworzymy Randkową Mapę Sądecczyzny. Dołączcie!

Z opłat zwolnione są dzieci do lat 7, dzieci w wieku do 7 lat, osoby, które posiadają zezwolenie dyrektora parku na prowadzenie badań naukowych w zakresie ochrony przyrody, uczniowie szkół i studenci odbywający zajęcia dydaktyczne w parku narodowym w zakresie uzgodnionym z dyrektorem parku narodowego, mieszkańców gmin położonych w granicach parku narodowego i gmin graniczących z parkiem tj. gmin Niedźwiedź, Mszana Dolna, Kamienica, Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Rabka-Zdrój, pielgrzymi udający się do wyznaczonych miejsc kultu religijnego oraz członkowie rodzin posiadający Kartę Dużej Rodziny.

Z kolei do korzystania z biletów ulgowych upoważnieni są uczniowie szkół i studenci, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne, żołnierze służby czynnej. ([email protected] Fot.: Fot. Daniel Fleszer, UG Ochotnica Dolna)Dziękujemy za przesłanie błędu