Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
22/09/2020 - 15:10

Tu kręcili „Janosika”. Zamek w Czorsztynie gotowy do zwiedzania

Możecie kojarzyć go z telewizji, bo był gwiazdą kultowego serialu. Ale czy wiedzieliście co łączy go ze świętą Kingą, klaryską ze Starego Sącza? Zamek w Czorsztynie przyciąga turystów swoją bogatą historią. Położony na wzgórzu obok Jeziora Czorsztyńskiego gwarantuje również niezapomniane widoki nie tylko dla Aktywnych Sądeczan.

W drugiej połowie XIII wieku księżna Kinga, żona Bolesława Wstydliwego, organizuje akcję kolonizacyjną Ziemi Sądeckiej. Wtedy też powstaje gród o nazwie Wronin. Na początku był on drewniany, z czasem dobudowano do niego cylindryczną wieżę – pierwszy kamienny element na wzgórzu. Niestety, wieża nie przetrwała do dziś. W XIV wieku zamek zostaje przejęty z rąk klarysek przez króla.

Zamek w Czorsztynie, fot. Sądeczanin

Kazimierz Wielki w latach 1330-1370 realizuje konsekwentnie swoją misję unowocześnienia polskich ziem. Król przekształca zamek w obiekt murowany. Burzliwe lata wojen sprawiły, że zamek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. W dawnych czasach gościł tu Władysław Jagiełło, Władysław III Warneńczyk oraz król Jan Kazimierz.

W 1598 roku na zamek napada Olbracht Łaski, właściciel sąsiedniego zamku Dunajec w Niedzicy. Kłopotliwy sąsiad okupuje zamek przez rok i grabi go z cennych przedmiotów. W 1790 roku w dach zamku uderza piorun. Wybucha pożar, a zamek stopniowo popada w ruinę. Niecałe 40 lat później większość zamku zawaliła się. W 1996 roku rezerwat przyrodniczy i ruiny zamku zostają włączone w obręb Pienińskiego Parku Narodowego jako Uroczysko Zamek Czorsztyn.

Zamek w Czorsztynie, fot. Sądeczanin

Zamek w Czorsztynie stał się również gwiazdą telewizji. W latach 1972-1973 kręcone były tutaj sceny do kultowego serialu „Janosik”.

Z historią zamku można zapoznać się na wystawie w tzw. kuchni w części zamku górnego. Możemy poczytać tam również o Uroczysku Zamek Czorsztyn i wyjątkowej faunie i florze tego miejsca. Znajdują się tam również plansze poświęcone oddanej do użytku w 1997 roku zaporze w Niedzicy, która na zawsze zmieniła krajobraz tego regionu.

"Kuchnia" na zamku w Czorsztynie, fot. Sądeczanin

Zamek dostępny jest dla zwiedzających od początku maja do końca września w godzinach 9 - 18 Kasa nieczynna jest 20 minut przed zamknięciem. Od października do końca kwietnia zamek można zwiedzać od 10 do 15. Bilety kupimy do godziny 14:40.

Wstęp na zamek kosztuje 7 zł. Bilet ulgowy obejmujący uczniów, studentów, emerytów, rencistów czy posiadaczy Karty Dużej Rodziny kosztuje tylko 3 złote. Kasa biletowa znajduje się przy wejściu do zamku (tam również trzeba pokazać zakupiony bilet) lub wcześniej, przy parkingu.

Podróżujący samochodem mogą zostawić swój pojazd na parkingu przy ulicy Zamkowej. Dalej trzeba podejść samemu, około 500 metrów. Dla zwiedzających półtorej godziny postoju jest za darmo, przy wyjeździe trzeba tylko okazać bilet wstępu na zamek. Każda następna godzina płatna jest 6 złotych. Na parkingu znajduje się około 35 miejsc parkingowych. W tym miejscu można również zakupić pamiątki lub regionalne przysmaki. Przy kasie biletowej na ulicy Zamkowej znajdują się toalety, do których wstęp jest płatny 2 złote.

Dojście z parkingu na zamek w Czorsztynie, Google Maps

Podejście do zamku od strony parkingu zaczyna się drogą asfaltową, a przy wejściu na zamek droga wysypana jest kamieniami. Pół kilometrową trasę pokonamy w 7 minut spacerowym tempem. Aby wejść na zamek trzeba pokonać metalowe schody. Obiekt nie jest dostosowany do potrzeb turystów, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Zamek w Czorsztynie, fot. Sądeczanin

Na placu przed zamkiem znajdują się niezadaszone ławeczki, na których można odpocząć. Dla zwiedzających dostępny jest audioprzewodnik, dzięki któremu poznamy historię zamku. Audioprzewodnik kosztuje 5 złotych i dostępny jest tylko w języku polskim.

Zamek w Czorsztynie, fot. Sądeczanin

Dziedziniec zamku wyłożony jest kamieniami. Aby dostać się do wyżej położonych fragmentów ruin trzeba pokonać drewniane lub kamienne schody. W środku poprowadzą nas ponumerowane opisy pomieszczań oraz plansze edukacyjne. Poza walorami historycznymi warto dostać się na tarasy zamku górnego, skąd rozciąga się przepiękny widok na Jezioro Czorsztyńskie oraz położony naprzeciwko zamek w Niedzicy.

Zamek w Czorsztynie, fot. Sądeczanin

Na przeciwległy zamek Dunajec można dostać się statkiem. Z zamku do przystani poprowadzi nas ścieżka przez las – jest tam dość stromo i po deszczu może być ślisko. Do przystani również idzie się około 7 minut spacerkiem. Tam można zakupić bilety na rejs statkiem lub gondolami „Czorsztyniankami”, które są specjalnością tego regionu. Bilet na rejs statkiem na przeciwległy brzeg jeziora to koszt około 16 złotych.

Dojście z zamku w Czorsztynie do portu. Google Maps

W tym miejscu znajdują się również punkty gastronomiczne, gdzie można się posilić lub wypić popołudniową kawę. Dzieci mogą skorzystać tam z tyrolki zawieszonej nad taflą Jeziora Czorsztyńskiego. W tym miejscu można również wypożyczyć rowery i udać się w trasę wokół Jeziora Czorsztyńskiego po nowo otwartej ścieżce.

Ścieżka rowerowa obok zamku w Czorsztynie, fot. Sądeczanin

Aby dojechać do zamku w Czorsztynie z Nowego Sącza trzeba kierować się drogą wojewódzką 969 w stronę Nowego Targu, a następnie w Krośnicy skierować się na Czorsztyn. Trasa liczy około 56 kilometrów i może zająć ponad godzinę.

Dojazd z Nowego Sącza do Czorsztyna. Google Maps

Atrakcji w Czorsztynie nikomu nie zabraknie. Trzeba jednak pamiętać, że zwiedzanie ruin zamku może stanowić trudność dla osób z ograniczoną zdolnością ruchową. Widok z najwyższej położonych tarasów na zamku z pewnością zachwyci Aktywnych Sądeczan. (PS)

Zobacz wszystkie nasze propozycje spędzania wolnego czasu dla Aktywnych Sądeczan.

Z których propozycji z naszego przewodnika już skorzystaliście? Zapraszamy wszystkich seniorów do dzielenia się doświadczeniami i wspomnieniami z własnych wypraw, o typowanie miejsce gdzie wybrać się trzeba obowiązkowo i tych, których z różnych względów nie polecają. Informacje ze zdjęciami można przesyłać na adres [email protected] i korzystając z formularza dostępnego TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  

ASOS

Zamek w Czorsztynie: wiele atrakcji, piękne widoki i lekcja historii




Historia zamku w Czorsztynie łączy ze sobą nazwiska największych królów Polski: Władysława Jagiełło i Kazimierza Wielkiego. To ten drugi sprawił, że z drewnianego grodu zamek zmienił się w murowaną twierdzę. Widoki z tarasu zamku górnego są iście królewskie. Warto je zobaczyć.






Dziękujemy za przesłanie błędu