Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
01/10/2020 - 14:30

Trzy dni wielkiego biegania w Krynicy. To już jedenasty raz!

Już w piątek rozpocznie się 11. TAURON Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdroju. W dobie koronawirusa będzie wyglądał nieco inaczej niż do tej pory. Co nas czeka podczas tegorocznej edycji tej imprezy rozmawiamy z Anną Czerwińską, prezes zarządu Fundacji Festiwal Biegów.

Na pewno koronawirus miał wpływ na liczbę uczestników tegorocznego Festiwalu Biegowego, ilu ich zatem będzie?
- Po całym zamieszaniu związanym ze zmianą terminu i różnymi kolorami stref, jakie obowiązywały w powiecie nowosądeckim, mamy na dzień dzisiejszy około 3 tysiące opłaconych zawodników i liczymy, że tylu ich właśnie będzie – mówi Anna Czerwińska, prezes zarządu Fundacji Festiwal Biegów. Na wprowadzenie żółtej strefy w powiecie nowosądeckim byliśmy z dawna przygotowani. Festiwal Biegowy jest organizowany z uwzględnieniem wszelkich wymaganych prawem wymogów sanitarnych.

Jak ta liczba zmieniła się w porównaniu z poprzednimi latami?
- Liczba uczestników znacząco spadła. Będzie ich około 2/3 mniej niż w latach ubiegłych. W pierwszym terminie mieliśmy sześć tysięcy rejestracji. W momencie kiedy ogłosiliśmy zmianę daty z września na październik, to część zawodników poprosiła o zwrot swoich opłat startowych, a część przeniosła je na kolejny rok. Zostało zatem 3 tysiące śmiałków, co jest jednak mocno okrojoną liczbą.

W rywalizacji uczestniczyć będą zawodnicy zarówno z Polski, jak i zagranicy?
- Tak, jednak w czasach kiedy konieczne są różnego rodzaju kwarantanny i obostrzenia, liczymy głównie na przybycie Polaków.

Co zatem nowego czeka nas w tym roku podczas Festiwalu Biegowego?
- Mamy bardziej ograniczone dystanse. Próbowaliśmy dostosować imprezę do realiów w jakich się znaleźliśmy. Właśnie to jest główną zmianą. Nie dało nam to jednak pola do popisu, jeśli chodzi o jeszcze większe uatrakcyjnienie Festiwalu. Musiał on zostać zmniejszony w swoim rozmiarze i rozmachu, tak by mógł się bezpiecznie odbyć.

Czy podczas tej imprezy najważniejsza jest rywalizacja, czy może dobra zabawa?
- Na Festiwalu Biegowym dzielimy zawodników, ponieważ niektórzy przyjeżdżają rywalizować i zdobywać nagrody finansowe, a inni tylko dobrze się bawić. Miejsce na imprezie znajdzie się i dla jednych i dla drugich. Biegacze to ludzie lubiący to ze sobą łączyć.

W Festiwalu będą uczestniczyć także całe rodziny z dziećmi?
- Tak, ponieważ nie zrezygnowaliśmy z biegu dla dzieci. Nie będzie możliwości przeprowadzenia zorganizowanej zabawy dla nich, natomiast mogą oczywiście przyjechać i wziąć udział w rywalizacji. Zarówno maluchy, jak i osoby do 18. roku życia znajdą miejsce dla siebie.

Zobacz także: Biegi Szlakiem Wód Zdrojowych Małopolski doskonałe dla całej rodziny

Jakie nagrody są przewidziane dla uczestników Festiwalu Biegowego?

Każdy zawodnik wyjeżdża z medalem. Biegi mają swoją pulę nagród zarówno finansowych, jak i rzeczowych. Nagrodą finałową jest samochód, ufundowany przez firmę KORAL. W tym roku rozstrzygnięcie, kto go wygra, odbywać się będzie w formie konkursu, co jest swego rodzaju nowością. Zachęcamy do wchodzenia na naszą stronę internetową, zapoznawaniem się zasadami konkursu i wzięcia udziału w zabawie.

Jakie wymogi sanitarne będą obowiązywała podczas imprezy?

Zostały one przygotowane w taki sposób, abyśmy byli przygotowani na to, że Powiat nowosądecki może znaleźć się w żółtej strefie, co rzeczywiście się stało. Główny wymóg polega na tym, że w strefach startowych nie może być więcej niż 250 zawodników. Będą oni liczeni. Uczestnicy, którzy będą się tam znajdować muszą mieć zdezynfekowane dłonie. Urządzenia do tego służące mamy już przygotowane. W momencie startu wszyscy muszą być w maseczkach, ściągnąć je będzie można dopiero po przekroczeniu linii startu.

Czy osoby chcące wystąpić na Festiwalu, mają jeszcze możliwość zgłoszenia się do rywalizacji?

Tak, rejestracja cały czas jest możliwa poprzez stronę internetową. Zawodnik, który z niej skorzysta będzie mógł przyjść na Festiwal, opłacić swój start i wziąć udział w imprezie.

Rozmawiał: Mateusz Pogwizd, fot.: Archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu