Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
28/07/2020 - 21:00

Tor saneczkowy na Parkowej nadal porastają chwasty. Wszystko przez procedury

Drewniany tor saneczkowy na Górze Parkowej w latach 30. 50., 60. XX wieku był jedną z zimowych atrakcji Krynicy. Obecnie jest zdewastowany, porastają go chwasty. Co dalej z obiektem?

Tor saneczkowy na Górze Parkowej w Krynicy oddano do użytku w 1929 roku, a już w następnym sezonie rozegrano pierwsze Mistrzostwa Polski.

W 1938 roku na szczycie wybudowano, w miejscu drewnianej, żelbetową wieżę rozbiegową, którą wykorzystywano do końca lat 70. XX wieku. Na torze dwukrotnie rozgrywane były mistrzostwa świata, w 1958 i 1958 roku.

W latach 80. okazało się, że obiekt nie jest już przystosowany do coraz szybszego sprzętu. Aby zapewnić bezpieczeństwo saneczkarzom w końcowej części toru, obniżono miejsce startów. 

Z czasem coraz rzadziej korzystano z obiektu, więc popadał stopniowo w ruinę.

W 2004 roku Urząd Miasta ogłosił konkurs na wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy sztucznego toru bobslejowo- skeletonowo-saneczkowego. Dwa lata później została ona wykonana, starosta nowosądecki zatwierdził ją i wydał pozwolenie na budowę.

Wkrótce rozpoczęto budowę nowoczesnego, sztucznie mrożonego toru, którego zakończenie zaplanowano na listopad 2009 rok. Obiekt miał spełniać wymogi dotyczące organizacji imprez międzynarodowych.

Inwestycji nie ukończono, a powodem stały się protesty przeciwników jej powstania. 

W 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny nie wyraził zgody na budowę toru na Górze Parkowej. Na przeszkodzie stanął wówczas plan zagospodarowania przestrzennego.

Po kilku latach pomysł wybudowania nowoczesnego obiektu w Krynicy powrócił. We wrześniu 2019 roku, podczas XXIX Forum Ekonomicznego w jednym z pawilonów zaprezentowano zmodyfikowaną wizualizację sztucznego toru bobslejowo-saneczkowego, który miałby powstać na Górze Parkowej.

W lutym br. przedstawiciele Polskiego Związku Sportów Saneczkowych i władze Krynicy-Zdroju dyskutowali o przygotowaniach, związanych ze wznowieniem budowy toru bobslejowo-saneczko-skeletonowego sztucznie mrożonego na Górze Parkowej.

Burmistrz Piotr Ryba informował wtedy o terminowości prac formalno-prawnych, związanych z projektem obiektu i zmianach dotyczących studium zagospodarowania przestrzennego.

Skompletowano też zespół naukowców, wspomagających projektantów toru, aby rozwiązania nie zaszkodziły zasobom wód mineralnych.

-Inwestycja ta, aby była możliwa do realizacji, wymaga odpowiedniej treści zapisów w studium zagospodarowania przestrzeni i kierunków rozwoju, w operacie uzdrowiskowym oraz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego-wyjaśnia obecnie burmistrz Piotr Ryba

-Trwają prace nad tymi dokumentami, tu niestety bardzo dużo zależy od uzgodnień instytucji zewnętrznych, gmina nie ma bezpośredniego wpływu na szybkość przeprowadzenia procedury. Jest to proces złożony i wieloletni. 

(MK) fot. aut., wizualizacja z wystawy XIX Forum Ekonomicznego

Żródło: własne, UM Krynica-Zdrój,

Tor saneczkowy na Parkowej nadal porastają chwasty. Wszystko przez procedury
Drewniany tor saneczkowy w latach 30. 50., 60. XX wieku był jedną z zimowych atrakcji Krynicy. Obecnie jest zdewastowany, rosną na nim chwasty. Co dalej z obiektem?


Dziękujemy za przesłanie błędu