Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
18/12/2019 - 18:15

Szczegóły budowy nowego stadionu w Nowym Sączu ujrzały światło dzienne

Znamy już szczegóły budowy nowego stadionu Sandecji, parkingu oraz siedziby nowego ratusza przy ul. Kilińskiego w Nowym Sączu. Nad realizacją tej inwestycji będzie czuwała spółka celowa, która ma być w styczniu 2020 roku powołana do życia. I to ona będzie zaciągała kredyt na to zadanie. Miasto chce do spółki wnieść aportem prawie 6 ha terenu o wartości około 12 mln złotych.

Pierwszy etap będzie obejmował budowę stadionu przy ul. Kilińskiego oraz parkingu. Ta inwestycja ma być gotowa w połowie 2022 roku. Nowa siedziba magistratu ma być ukończona rok później. Tak potężna inwestycja ma pochłonąć, jak się szacuje 80 mln złotych. Czy będzie to jednak ostateczna kwota?

Władze miasta zapowiadają, że te zadania mają być gotowe w tej kadencji samorządowej. Szczegółowe plany z tym związane przedstawił dzisiaj wiceprezydent Artur Bochenek.

Jak się okazuje siedem podmiotów wyraziło zainteresowanie i chęć współpracy przy budowie tych trzech inwestycji. Są to duże firmy z Nowego Sącza i nie tylko, które specjalizują się w tego typu pracach. Wśród nich są też takie podmioty, które budowały stadiony, albo realizowały pewne etapy, czy elementy takich budów.

- Firmy te podjęłyby się chętnie realizacji tych inwestycji – zaznacza wiceprezydent Artur Bochenek.

Wiceprezydent mówił też dzisiaj o tym, że od kilku już miesięcy władze, w porozumieniu ze skarbnikiem miasta prowadzą rozmowy z instytucjami finansowymi, po to, aby rozeznać rynek i przygotować biznesplan. W grę wchodzi bowiem zaciągnięcie przez spółkę celową sporego kredytu.

Władze miasta, od kilku miesięcy, rozmawiają również z kilkoma instytucjami finansującymi (komercyjnymi), które zainteresowane są tym, aby udzielić kredytu spółce celowej, która ma być powołana do życia w styczniu 2020 roku.

- Mamy już od tych instytucji wstępne założenia kredytowe na najbliższe 15 lat. – dodaje wiceprezydent Bochenek.

Dlaczego zachodzi konieczność powołania nowej spółki, chociaż właśnie została zlikwidowana inna miejska spółka Sądecka Infrastruktura Miejska?

- Dlaczego tak? Otóż wszystkie instytucje finansowe, z którymi rozmawialiśmy o realizacji tak potężnej inwestycji jasno precyzowały, że takie zadania są prowadzone przez dedykowaną spółkę – tłumaczy wiceprezydent Bochenek. – I najlepiej byłoby, aby taka spółka nie miała w przeszłości żadnego epizodu kredytowego.

Już w wieloletniej prognozie finansowej na realizację tego dużego przedsięwzięcia oraz na funkcjonowanie spółki celowej zostały zabezpieczone pieniądze. Teraz wszystko będzie zależało od tego, czy Rada Miasta na piątkowej sesji budżetowej się na to zgodzi.

Całe to ogromne przedsięwzięcie zostanie podzielone na dwa etapy. Bardziej skonkretyzowana jest budowa stadionu Sandecji. Miasto posiada do końca 2019 roku umowę z firmą projektową, która ma złożyć przygotowaną dokumentacje projektową na budowę nowego obiektu sportowego przy ul. Kilińskiego. Do końca lutego 2020 roku ma być też gotowe pozwolenie na budowę.

Wspomniane inwestycje mają być realizowane na terenie o powierzchni 6,5 ha (dwie działki – jedna jest własnością miasta, druga Skarbu Państwa znajdująca się w dyspozycji prezydenta miasta).

Czytaj także: Nowy Sącz: stadion Sandecji będzie jeszcze mniejszy niż w pierwotnych planach

Podczas styczniowej sesji władze miasta będą chciały wnieść do porządku obrad projekt uchwały o wniesieniu w formie aportu wspomnianych działek do spółki.

Kluczowe zadanie będzie miała więc Rada Miasta Nowego Sącza. Radni, bowiem będą decydowali o tym, czy wyrażą zgodę na powołanie takiej spółki oraz złożenie wniosku kredytowego.

Władze miasta podpisały także umowę z firmą projektową z Gliwic, która ma zająć się opracowaniem programu funkcjonalno - użytkowego dla nowego stadionu oraz nowej siedziby Urzędu Miasta. Ma być gotowy do końca marca 2020 roku.

Nowy stadion Sandecji ma mieć 4,5 tys. miejsc.

- Prezydent nie wycofuje się z obietnicy wyborczej, czyli budowy stadionu na 8.200 miejsc – zapewniał dzisiaj wiceprezydent. – Musimy się jednak zmierzyć z realiami. Od czegoś trzeba zacząć. Chcemy, aby stadion Sandecji spełniał wymogi grania zespołu w Ekstraklasie. A to oznacza, że musimy mieć stadion przynajmniej na 4,5 tys. zadaszonych miejsc. Czekamy na projekt, który mógłby być realizowany etapami.

Budowa nowego stadionu to przynajmniej 1,5 roku, a to wiązałoby się grą piłkarzy na innym stadionie i koniecznością dojeżdżania kibiców na rozgrywane mecze. Władze miasta chciałyby uniknąć takiego scenariusza.

- Chcemy tak przemodelować projekt budowlany, który mamy nadzieję już wkrótce dostaniemy, aby można było to zadanie podzielić na etapy i, aby można było rozgrywać mecze na budowanym obiekcie – tłumaczy Artur Bochenek.

Zostało już także zlecone przygotowanie biznesplanu firmie z Krakowa, która ma kontakt z instytucjami kredytującymi, które wyraziły chęć współpracy z miastem.

Władze miasta zamierzają złożyć w marcu, albo kwietniu przyszłego roku wszystkie niezbędne dokumenty do instytucji kredytującej. Jeśli nie będzie jakiś nieprzewidzianych komplikacji, to przetarg na budowę stadionu i parkingu można będzie ogłosić na przełomie maja i czerwca 2020 roku. Władze miasta szacują, że roboty budowlane związane z budową nowego stadionu potrwają około 18 miesięcy.

Czytaj także: Nowy Sącz: kiedy ruszy budowa stadionu Sandecji? Są opóźnienia

- Życzylibyśmy sobie, aby przysłowiową łopatę pod budowę stadionu udało się wbić z końcem 2020 roku, a zakończenie miałoby miejsce w drugim kwartale 2022 roku.

Istotne jest także to, że władze miasta muszą zawrzeć ze spółka celową umowę powierzenia na to gigantyczne zadanie i administrowanie tymi obiektami przez 15 lat.

Przy stadionie zostanie wybudowany także parking, który ma mieć od 350 – 400 miejsc. W tygodniu ta przestrzeń służyłaby pracownikom Urzędu Miasta oraz załatwiającym różne sprawy petentom.

Łączny koszt przedsięwzięcia (stadionu, parkingu i nowej siedziby ratusza to 80 mln złotych (jest to wartość szacunkowa). Pierwszy etap inwestycji ma pochłonąć szacunkowo 45 mln zł (40 mln złotych stadion, 5 mln parking). Drugi etap, czyli budowa nowej siedziby Urzędu Miasta ma pochłonąć 35 mln złotych

W wieloletniej prognozie finansowej została uwzględniona spłata zaciągniętego kredytu w kwocie 8 mln rocznie przez 15 lat. Spłata kredytu ma zacząć się od 2022 roku.

Luk. Fot. Wizualizacja Urząd Miasta Nowego Sącza.







Dziękujemy za przesłanie błędu