Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
30/06/2021 - 16:20

Sportowa Sądecczyzna: przewodnik po naszych drużynach i obiektach

Sport w naszym regionie zawsze stanowił bardzo ważną dziedzinę życia. Zawodnicy odnosili i w dalszym ciągu odnoszą duże sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Nie może dziwić zatem duża liczba klubów oraz obiektów sportowych, które prężnie funkcjonują. Oto one:

Najbardziej rozpoznawalnym klubem w Polsce z naszego regionu jest oczywiście Sandecja. Jej piłkarze występują w Fortuna I lidze, a nie tak dawno grali przecież w Ekstraklasie. W drużynie występowało w przeszłości wielu znanych piłkarzy m.in. Dawid Janczyk, Maciej Korzym czy obecny prezes klubu Arkadiusz Aleksander.

Oprócz drużyny seniorów, przy klubie działa także akademia, szkoląca młodych adeptów futbolu. Wielu zawodników, którzy z niej wychodzą grają z powodzeniem w pierwszym zespole. Przykładem mogą być Kamil Ogorzały i Jan Kuźma. Wychowanków jest więcej, bo w Sandecji grają także m.in. Adrian Basta, Adrian Danek czy Dawid Szufryn.

Klubów piłkarskich jest znacznie więcej, grają jednak na niższym poziomie. W Klasie Okręgowej (szósty poziom rozgrywkowy) występuje Helena, Biegoniczanka i Dunajec, w A-klasie (siódmy poziom) Jedność, a na B-klasowym poziomie („ósma liga”) grają Chruślice, Zawada i Galicja. Piłkarze tych zespołów to głównie pasjonaci, dla których piłka nożna to hobby. Żeńskie sekcje działają w Starówce (III liga kobiet) i Dunajcu (V liga).

Nie należy zapominać o innych dyscyplinach. Bardzo dobrze radzą sobie siatkarze Dunajca, zajmujący wysokie lokaty na ogólnopolskich turniejach. Wysoki poziom trzymają także siatkarki Sandecji. W Koszykówce brylują zawodniczki UKS Żak, a w piłce ręcznej – Dwójki. W rugby specjalizują się natomiast „Biało-czarni”, a w narciarstwie Jedność.

Bardzo duże sukcesy odnoszą kajakarze Startu, którzy triumfują w zawodach krajowych oraz międzynarodowych. Jego reprezentantami są tegoroczni olimpijczycy – Klaudia Zwolińska i Maciej Hedwig.

W kręgach sportowych zwykło się mówić, że Nowy Sącz jest miastem sportów walki. Bez wątpienia, nie jest to określenie na wyrost. Klubów tego typu jest bardzo dużo. Sukcesy odnoszą pięściarze UKS Evan, którego zawodniczki – Marlena Stefańska oraz Gabriela Migda są w swoich kategoriach nie do pokonania.

Nie można zapominać także o Halnym (Łukasz Pławecki to prawdziwy mistrz w swoim fachu), Golden Teamie (Kacper Salabura i Daniel Bociański to także wielcy zawodnicy) czy Fight House (klub Rafała Dudka). Funkcjonuje także Nowosądecki Klub Sportowy Karate Kyoukushin.

W Nowym Sączu jest wiele miejsc do uprawiania sportu. Oprócz obiektu Sandecji przy Kilińskiego, swoje stadiony posiada także Biegoniczanka i Helena. Do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji należą boiska w Piątkowej (obok miasteczko galicyjskiego) i Zawadzie.

Są także duże hale sportowe przy ulicach Nadbrzeżnej - obok basenu i Na Rurach. Ośrodek z pełnym wyposażeniem sportowym posiada również Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.

Także w innych miejscowościach regionu mamy liczne kluby sportowe. W rozgrywkach piłkarskich na czwartym  poziomie ligowym gra Poprad Muszyna (mający w składzie wielu znanych piłkarzy m.in. Macieja Korzyma i Grzegorza Barana), Limanovia Limanowa, Glinik Gorlice, Skalnik Kamionka Wielka i Sokół Słopnice. Wszystkie drużyny radzą sobie bardzo dobrze, plasując się na czołowych miejscach tabeli.

Nie należy zapominać też o Kolejarzu Stróże, który jeszcze w 2014 roku występował na zapleczu ekstraklasy. Obecnie drużyna próbuje się odbudować i radzi sobie całkiem nieźle. W krótkim okresie awansowała z A-klasy (siódmy poziom ligowy), do IV ligi.

Bogate tradycje w naszym regionie ma także siatkówka. Muszynianka przez wiele lat grała w najwyższej lidze, zdobywając wiele medali mistrzostw Polski. Miała okazja zaprezentować się także na arenie międzynarodowej. Niestety, w związku z brakiem pieniędzy musiała się wycofać. W Gorlicach dobrze radzą sobie także siatkarki Ekstrim Gorlice i siatkarze GKPS Gorlice. W Limanowej z kolei funkcjonuje klub pływacki Limanowa-swim oraz Ragnarok Fight Club.

Na terenie powiatów nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego jest wiele hal sportowych, na których można przeprowadzać zawody sportowe. Znajdują się m.in. w Korzennej, Rytrze, Łącku czy Świniarsku. Dużymi obiektami są także stadiony Limanovii (może pomieścić prawie tysiąc osób) oraz Glinika,  na którym mecze może oglądać 800 widzów. ([email protected], fot.: STS Sandecja, Adrian Maraś/ Sandecja Nowy Sącz, DS)

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner polski
Nazwa medium: Sądeczanin

www.sadeczanin.info
Wydawca: Fundacja Sądecka

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.







Dziękujemy za przesłanie błędu