Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
23/07/2021 - 11:05

Sądecczyzna jest pełna wybitnych drużyn. Sukcesy odnosi także klub kolarski

Wśród licznych klubów sportowych działających na Sądecczyźnie nie mogło zabraknąć również tych związanych z rowerami. Klub Kolarski Agnieszki Skalniak szkoli młodych kolarzy i odnosi spore sukcesy. Czy to z naszego regionu będą pochodzić przyszli zwycięzcy Tour de France?

Na rowerze jeżdżą dzisiaj praktycznie wszyscy. W ostatnich latach pojazd zyskuje na popularności. Sprzyja temu m.in. budowanie nowych tras rowerowych. Jazda do pracy lub w celach rekreacyjnych nie wszystkim jednak wystarcza. Miłośnicy dwóch kółek często należą do klubów kolarskich.

Jeden z nich funkcjonuje również na naszym terenie. To założony w 2016 roku Klub Kolarski Agnieszki Skalniak. - Przez poprzednie lata zajmowałam się rozwojem córki Agnieszki – mówi Barbara Skalniak, z inicjatywy której powstał.

-  W momencie, kiedy przeszła już do grupy zawodowej moja wiedza i doświadczenie nie były jej potrzebne. Wtedy postanowiłam założyć klub dla dzieci i młodzieży z naszego regionu, bo wiedziałam jak ciężko jest samemu jeździć z nimi po całej Polsce z na zawody – dodaje.

W tym czasie nie było w okolicy żadnego podobnego klubu. Zrzeszenie młodych adeptów kolarstwa w jednym miejscu umożliwiła dopiero jej inicjatywa. Czy było wielu chętnych  do uprawiania kolarstwa?

- Zainteresowanie kolarstwem wśród dzieci i młodzieży nie jest jeszcze tak duże jakby nam się marzyło. Powoli je jednak promujemy – twierdzi Barbara Skalniak. Z czego to wynika?- Mówiąc ogólnie, dzieci mają dostęp do wielu różnorodnych zajęć, dlatego kolarstwo nie zawsze jest na pierwszym miejscu – odpowiada.

Klub jest nastawiony głównie na wychowanie poprzez sport, to jego podstawowy cel. – Jeśli dochodzą do tego wyniki, to jesteśmy bardzo zadowoleni. Przy okazji wyjazdów na zawody staramy się pokazywać piękno naszego kraju – mówi nasza rozmówczyni.

Mimo że powstał stosunkowo niedawno, może się pochwalić już wieloma sukcesami. Udało się zdobyć m.in. wiele medali, w tym złoto, w mistrzostwach Polski szkółek kolarskich. Praktycznie z każdych zawodów udaje się przywieźć krążek.

- Organizowaliśmy w tym roku Puchar Polski MTB XC Krynicy-Zdroju - wyścig pod wieżę widokową na Słotwinach. 28-29 sierpnia organizujemy górskie mistrzostwa Polski na szosie Łukowicy. Pragniemy się rozwijać, wspierać młode pokolenie oraz uczyć zdrowej rywalizacji – kończy swoją wypowiedź Barbara Skalniak. ([email protected], fot.: Klub Kolarski Agnieszki Skalniak)Dziękujemy za przesłanie błędu