Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
24/05/2023 - 18:00

Regietów: słoneczna majówka, hucuły i kwalifikacje do VI Mistrzostw Polskich

Przy pięknej pogodzie, w ramach cyklicznej Majówki w Regietowie, w gminie Uście Gorlickie, rozegrano 20 i 21 maja kwalifikacje do VI Mistrzostw Polski Koni Rasy Huculskiej. Zawody przyciągnęły hodowców koni i widzów z całej Polski.

Majówka w Regietowie cieszy się dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród hodowców koni. Jej celem jest promocja koni rasy huculskiej i malowniczych terenów Beskidu Niskiego. Hucuły z tutejszej stadniny zagrały w filmie "Ogniem i Mieczem" w reżyserii Jerzego Hoffmana. 

- Majówka w Regietowie jest cykliczną, znacząca impreza, ciesząca się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród hodowców koni. - tłumaczy Mirosław Waląg, dyrektor stadniny.- Jej celem jest promowanie koni rasy huculskiej i malowniczych terenów Beskidu Niskiego oraz całego naszego regionu.

30 lat temu w Polsce było jedynie sto koni rasy huculskiej, ale dzięki hodowli udało się wielokrotnie zwiększyć ich ilość. 

Przez dwa dni stadnina koni huculskich w Regietowie była areną rywalizacji koni i jeźdźców.  Impreza przyciągnęła hodowców i tłumy widzów z całej Polski.

W zawodach uczestniczyli nie tylko zawodnicy z województwa małopolskiego, ale także wielkopolskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. 

Przy pięknej pogodzie rozegrano jedną z części kwalifikacji do VI Mistrzostw Polski Koni Rasy Huculskiej. Główna część zawodów odbyła się w niedzielę.

Zmagania koni i jeźdźców rozpoczęła ścieżka huculska czyli sprawdzian umiejętności pokonywania naturalnych oraz sztucznych przeszkód terenowych, odwagi, zdolności, posłuszeństwa i treningu zwierzęcia. 

Natomiast w godzinach popołudniowych odbył się konkurs w skokach przez przeszkody. Jak zwykle widowiskowy był pokazowy konkurs  zręczności w powożeniu bryczkami. Organizatorzy: Kombinat Rolny Kietrz, Jeździecki Klub Sportowy „Jaśmin”, przy Stadninie Koni Huculskich „Gładyszów” i Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie. (MK) fot. (MK). 

Dziękujemy za przesłanie błędu