Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 października. Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza
15/09/2020 - 07:05

Przygotowania do Igrzysk Europejskich w Małopolsce idą pełną parą

Niedawno na rekonesans przyjechali przedstawiciele Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, teraz został zatwierdzony program. Organizacyjna machina Igrzysk Europejskich w 2023, które mają się odbyć w Małopolsce, rozkręca się na całego. Teraz, podczas negocjacji w Rzymie, został zatwierdzony wstępny program sportowy. To będzie rywalizacja w dwudziestu czterech dyscyplinach.

- To nie były łatwe negocjacje, ale mamy to! Znamy już wstępny program sportowy. Na Igrzyskach Europejskich w Polsce w 2023 roku odbędzie się rywalizacja aż w 24 dyscyplinach – napisała na Twitterze minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Negocjacje z władzami Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC), dotyczące programu Igrzysk, odbywały się w Rzymie. Polskiej delegacji, przewodniczył wicepremier Jacek Sasin.

Czytaj też Ruszyła organizacyjna i biznesowa machina Igrzysk Europejskich w Małopolsce

- Cieszy fakt, że już za trzy lata Polska będzie gościć niemal 50 reprezentacji narodowych i tysiące kibiców w naszego kontynentu – przyznał Sasin.

Z kolei wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Tomasz Poręba, cytowany przez oficjalną stronę PKOl,  podkreślił, że Kraków i Małopolska  mają odpowiednią bazę sportową, która wymaga jedynie modernizacji.  

- Nie ma konieczności budowy nowych obiektów. Niedawno pokazaliśmy władzom EOC obiekty Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krakowie, Stadion Miejski Wisły Kraków im. Henryka Reymana, Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego, Tauron Arenę Kraków oraz Centrum Kongresowe. Byli pod wrażeniem naszego potencjału i możliwości – mówił Poręba.

Do Włoch razem z polską delegacją pojechał marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

- Igrzyska Europejskie w 2023 roku będą wielkim świętem sportu w Krakowie i Małopolsce. Wiemy, że sportowcy będą rywalizować w 24 dyscyplinach. Dziękuję panu premierowi Jackowi Sasinowi, pani mister Danucie Dmowskiej-Andrzejuk i całej polskiej delegacji za udział w obradach i wsparcie w negocjacjach. Teraz czas na przygotowania do tego wydarzenia – mówi Kozłowski.

Czytaj też Jak w Małopolsce odrobiliśmy lekcję pandemii koronawirusa. Problemy i wyzwania

Już wiadomo, że na wstępnej liście dyscyplin Igrzysk znalazły się  łucznictwo, pływanie artystyczne, badminton, koszykówka 3x3, piłka ręczna plażowa, taniec sportowy – breaking, kajakarstwo (slalom, sprint), kolarstwo (MTB, szosowe), szermierka, gimnastyka, judo, karate, pięciobój nowoczesny, bieganie górskie, rugby 7-osobowe, strzelectwo sportowe, skoki narciarskie na igielicie, wspinaczka sportowa, tenis stołowy, triathlon, siatkówka (halowa, plażowa), podnoszenie ciężarów, zapasy.

Decyzję o przyznaniu Krakowowi i Małopolsce roli gospodarza III Igrzysk Europejskich podjęły 22 czerwca 2019 r. w Mińsku narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich.([email protected] fot. UMWM)







Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe