Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
26/11/2023 - 16:15

Policjanci zmierzyli się w strzelaniu. Kto jest najlepszy z KMP w Nowym Sączu?

W ten weekend odbyły się zawody strzeleckie policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Kto okazał się najlepszy?

Jak relacjonuje prezes Koła LOK przy KMP Nowy Sącz Robert Tomasik policjanci zmierzyli się ze sobą na Strzelnicy Taktycznej VIS MAIOR w Nowym Sączu walcząc w Zawodach Strzeleckich o Puchar Prezesa Koła Ligi Obrony Kraju przy Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

- Pomimo mrozu kilkunastu funkcjonariuszy stoczyło bój w konkurencji strzelectwa dynamicznego „Pistolet i Rewolwer Obronny”. Jest to współzawodnictwo sportowe z użyciem broni krótkiej centralnego zapłonu. Zawodnicy zmagają się na fabularnych torach, które odtwarzają realne sytuacje użycia broni palnej. Wygrywa zawodnik, który najskuteczniej i najszybciej wykona zadanie strzeleckie zgodnie z opisem toru – wyjaśnia Tomasik.

Przy okazji zaznacza, że ta konkurencja sportowa w Polsce powstała jako rodzima odmiana zawodów organizowanych w Stanach Zjednoczonych konkurencji IDPA, czyli International Defensive Pistol Association. IDPA powstała w 1996 roku z inicjatywy kilku amerykańskich strzelców, którzy byli niezadowoleni z istniejących na tamten czas konkurencji strzeleckich. Strzelcy ci uważali, że konkurencje te były zbyt skupione na precyzji strzałów, a zbyt mało na umiejętnościach praktycznych, które są niezbędne w sytuacji samoobrony. IDPA szybko zyskała popularność w Stanach Zjednoczonych, a następnie na całym świecie. Organizacja ta obecnie zrzesza ponad 25 tysięcy członków z 70 krajów. W Polsce IDPA pojawiła się w 2000 roku. Pierwsze zawody IDPA w Polsce odbyły się w 2001 roku. Obecnie w Polsce działa kilkanaście klubów IDPA, a zawody IDPA odbywają się regularnie w różnych częściach kraju. 

Koszmarna noc na Sądecczyźnie. Ranni kierowcy i śmierć w Klęczanach

- Zawody IDPA rozgrywane są w scenariuszach, które odzwierciedlają różnego rodzaju sytuacje, z jakimi może spotkać się osoba cywilna w sytuacji zagrożenia. Scenariusze te mogą obejmować strzelanie z broni ukrytej, z broni trzymanej w ręku, z broni rzuconej, a także strzelanie w ruchu. Cele, na które strzelają zawodnicy, mogą być ustawione w różnych pozycjach, a także mogą być zasłonięte lub ukryte. Zawody IDPA oceniane są na podstawie czasu i dokładności strzałów – tłumaczy prezes.

Zawodnik otrzymuje kary czasowe za nieprawidłowe zachowanie się w trakcie strzelania. IDPA to konkurencja, która wymaga od zawodników umiejętności szybkiego i precyzyjnego strzelania z broni krótkiej w różnych sytuacjach. Zawody te są doskonałym sposobem na doskonalenie umiejętności strzeleckich, a także na przygotowanie się do sytuacji samoobrony. Stąd zainteresowanie policjantów tą konkurencją.

I teraz najważniejsze, czyli to, kto okazał się w rywalizacji najlepszy. Ze zorganizowanego w Nowym Sączu pojedynku zwycięsko wyszedł mł. insp. w st. sp. Rafał MAJDA. Miejsce drugie zajął mł. asp. Leszek WIDLAK, zaś trzecie miejsce zajął st. sierż. Mirosław ROLKA. Zawody odbyły się w koleżeńskiej atmosferze. - Niska temperatura oraz padający śnieg nie powstrzymał nawet kolegów, którzy na zawody przyjechali po zakończeniu pełnionej przez całą noc służbie – podkreśla na zakończenie organizator. (oprac. [email protected] Fot.: organizatorzy) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu