Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
17/02/2020 - 14:20

Oleszyce podbite przez sądeckich biegaczy!

W minioną niedzielę, członkowie sądeckiej grupy biegowej Visegrad Maraton Rytro, udali się na zmagania do Oleszyc w województwie podkarpackim (okolice Lubaczowa). Oprócz wspomnień, przywieźli także coś ze sobą.

Statystyka wyjazdu na półmaraton, czyli biegu na dystansie 21,0975 km, wygląda następująco: 15 osób i pięć pucharów – dowiadujemy się z profilu społecznościowego stowarzyszenia. Więcej szczegółów dostarczają nam wyniki zawodów, z których wynika, iż członkowie grupy: Mariusz Szkaradek oraz Krzysztof Jaworski, zajęli kolejno pierwsze i drugie miejsce w klasyfikacji open.

Również, przy podziale na kategorie wiekowe, miejsca na podium zajmowali członkowie Visegradu. Ewa Pałuzewicz „wskoczyła” na drugie miejsce. Na tym samym stopniu podium stanął Marek Tomasiak. Natomiast trzecie miejsce przypadło, sympatykowi stowarzyszenia, Kamilowi Kościółkowi.

Tak przebieg rywalizacji relacjonuje jego zwycięzca, Mariusz Szkaradek:

- Do Oleszyc wybrałem się po raz drugi wraz z członkami Stowarzyszenia Visegrad Maraton Rytro. W ubiegłym roku, ze względu na powrót po kontuzji, był to start bardziej kontrolny. W tym roku jednak postanowiłem powalczyć o podium. Trasa względem roku ubiegłego została zmieniona i to zdecydowanie na plus. Organizatorzy zrezygnowali ze ścieżek szutrowych, przez co trasa została poprowadzona w całości po asfalcie i dzięki czemu biega się tutaj znacznie szybciej. Wraz z biegowym kolegą ze Stowarzyszenia - Krzyśkiem Jaworskim, opracowaliśmy taktykę biegu, która polegała na utrzymaniu się w „czubie” biegu do 12 kilometra, co też udało nam się bez większego problemu zrealizować. Następnie po minięciu punktu żywieniowego, zaczęliśmy stopniowo przyspieszać, co też spowodowało lekkie zdziwienie na twarzach innych biegaczy, bo chyba nie spodziewali się takiego rozwoju sytuacji. Po udanej „ucieczce” wraz z kol. Krzyśkiem stopniowo zwiększaliśmy przewagę nad rywalami. Decydującym momentem biegu, który przesądził o zwycięstwie w VII Półmaratonie w Oleszycach był 17 km, kiedy postanowiłem indywidualnie przyspieszyć. Po upewnieniu się, że rywale są odpowiednio daleko, a Krzyśkowi uda się utrzymać drugą pozycję, rozpocząłem ostateczny atak po zwycięstwo. Na mecie zameldowałem się z czasem 1:19:42, co dało mi pierwsze miejsce w całej imprezie. Półmaraton w Oleszycach był moim drugim wygranym startem w 2020 r., co dobrze wróży na cały sezon biegowy, który dopiero co się rozpoczyna. Start ten utwierdził mnie też w przekonaniu, że wdrożony plan treningowy zaczyna przynosić wymierne efekty.

Ogólną relacją z organizacji zawodów, dzieli się także, zdobywca drugiego miejsca, Krzysztof Jaworski:

- 7:00, wyjazd uczestników VII Półmaratonu Oleszyce i VI Biegu nordic walking. 15 osób: członków stowarzyszenia Visegrad Maraton Rytro oraz sympatyków. Po przyjeździe na miejsce o godz. 10:10 biegający ksiądz, odprawił mszę świętą dla biegaczy. O 11:00 odbył się start półmaratonu, którego w całości trasa przebiegała asfaltowymi drogami Nadleśnictwa Oleszyce. 15 min. po biegaczach wystartowali „kijkarze” na dystansie 11.5 km. Start obu konkurencji miał miejsce w miejscowości Zabiała koło Oleszyc. Zarówno „połówka”, jak i „nornic”, poprowadzone zostały po jednej pętli. Po przybiegnięciu na metę, czekały na nas piękne medale, woda, kiełbasa pieczona na ognisku (a po dekoracjach, świnka pieczona w warzywach). Tradycyjnie po przybiegnięciu ostatniego zawodnika odbyła się dekoracja, gdzie wręczano ręcznie robione statuetki, nawiązujące do biegu organizowanego między innymi przez Nadleśnictwo Oleszyce (liśc dębu) i stowarzyszenie „Czas na pomoc”. Dziękujemy Markowi Buczko, za to, że zawsze chętnie zaprasza nas na swoją imprezę.

I dodaje: o wyjątkowości tego wydarzenia niech świadczy liczba uczestników, czyli 420 osób, jak również fakt, iż zapisy wyczerpują się w jeden dzień (w tym roku po 22 godzinach).

Czytaj także: Rozmowa dnia: zwyciężył w Grand Prix Małopolski, teraz chce przebiec 100 kmJuż ponad 4000 zgłoszeń na biegi w Krynicy! Bez limitów czy losowania - zapraszamy!

(Karol Trojan) [email protected]czanin.info, fot.: Krzysztof Jaworski, Marek Jaworski, Visegrad Maraton Rytro

Biegowe "pudła" w Oleszycach
Z VII Półmaratonu Oleszyce, sądeccy biegacze, oprócz wspomnień przywieźli również medale (fot.: Krzysztof Jaworski, Marek Jaworski, Visegrad Maraton Rytro)


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)