Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
23/06/2021 - 17:50

Nowy Sącz: więcej ścieżek dla rowerzystów

W Nowym Sączu ma powstać ponad 46 kilometrów ścieżek rowerowych. Taki jest docelowy model w naszym mieście - obiecuje prezydent. Nowe trasy dla rowerów mają stać się częścią obecnie prowadzonych i planowanych inwestycji drogowych w Nowym Sączu.

Nowe trasy mają za zadanie połączyć istniejące już trakty, a także umożliwić objechanie całego miasta dookoła oraz skomunikować Rynek z dworcami.

Nad przygotowaniem tego modelu przez prawie rok pracował zespół specjalistów, w skład którego weszli pracownicy Urzędu Miasta Nowego Sącza, przedstawiciele środowiska cyklistów, aktywiści rowerowi, drogowcy i osoby, które są do tego merytorycznie przygotowane.

- Mam nadzieję, że ta sieć ścieżek powstanie – powiedział na wstępnie prezydent Ludomir Handzel i zaznaczył od razu, że przygotowując ten model chodziło o to, aby kolejne kilometry ścieżek dla rowerzystów w mieście nie były budowane chaotycznie, ale konsekwentnie.

Wszystko po to, aby wspierać ideę rekreacji rowerowej i tych mieszkańców, którzy chcą zostawić samochód i przesiąść się na rower. Jest to bardzo zdrowa forma rekreacji.

Przedstawienie przygotowanego modelu kolejnych kilometrów ścieżek rowerowych w mieście jest również zaproszeniem mieszkańców do wzięcia udziału w szerokich konsultacjach społecznych. Chodzi między innymi o to, aby dzielili się oni własnymi spostrzeżeniami na temat przedstawionego modelu, jak i własnymi sugestiami na temat przebiegu ścieżek. To mieszkańcy mają podpowiedzieć najlepsze rozwiązania dla rowerzystów. Te sugestie są niezwykle istotne przed ostatecznym zatwierdzeniem przez prezydenta projektu do realizacji.

- Przyjechałem dzisiaj do ratusza na rowerze i te tysiąc pięćset metrów pokonałem trzy razy szybciej niż gdybym jechał samochodem - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Wojciech Molendowicz, prezes Sądeckiego Towarzystwa Cyklistów. – Mam ze sobą ściągę, która pokazuje, że najlepsze są niekonwencjonalne rozwiązania. 25 września 2003 roku pod zamkiem, Sądeckie Towarzystwo Cyklistów otworzyło wytyczoną pierwszą nielegalną ścieżkę rowerową z Nowego do Starego Sącza. Ona była nielegalna dlatego, że wówczas nie można było jeździć rowerem po koronie wału Dunajca.

Zobacz też: Nad Kamienicę? Po Starym Sączu? Najlepiej ścieżkami Centrów Aktywnego Wypoczynku

Wypracowany model planowanych ścieżek rowerowych w Nowym Sączu zaprezentował Grzegorz Mirek, były szef wydziału dróg, aktywista rowerowy i szef firmy GM City Design.

Obecnie w Nowym Sączu jest 33 km dróg rowerowych, w tym 12,5 km ma ścieżka rowerowa EuroVelo, która cieszy się ogromną popularnością wśród rowerzystów. Wytyczone ścieżki są dostępne na obwodnicy północnej, przy ul. Bulwar Narwiku, Kilińskiego, Piłsudskiego.

Oprócz tego w Nowym Sączu jest prawie 18,5 km ścieżek wydzielonych, które są częścią jezdni. To rozwiązanie stosowano tam, gdzie nie było możliwości poprowadzenia ścieżki inaczej. Projekt ścieżek, który został dzisiaj przedstawiony był konsultowany ze środowiskiem rowerzystów.

- Projekt wstępnie obejmuje rozwój sieci ścieżek rowerowych do około 80 kilometrów – powiedział Grzegorz Mirek. – Wydaje się, że jest to granica możliwości, jeśli chodzi o rozbudowę ścieżek rowerowych na terenie miasta ze względów urbanistycznych. Przygotowując ten projekt przyjęliśmy dwa założenia. Pierwszy to ringi (chcemy, aby rowerem można było objechać dookoła cały Nowy Sącz), drugi – to możliwość dobrego skomunikowania rynku z dworcem PKP i PKS.

Jak powiedział Grzegorz Mirek w Nowym Sączu już w nieodległej przyszłości ma zostać wybudowanych 46,5 km nowych ścieżek. Ich przebieg został dogłębnie przemyślany przez osoby pracujące przy tym projekcie.

W pierwszej kolejności mają być budowane połączenia nowych ścieżek z już istniejącymi. Jak chociażby połączenie istniejącej ścieżki biegowo-rowerowej, która kończy się na wysokości ul. Wiśniowieckiego (na wysokości sklepów meblowych). Po przejechaniu przez kładkę, można będzie nią dojechać aż do ulicy Kamiennej. Są możliwości techniczne wykonania takiej ścieżki.

W planach jest też połączenie ścieżki kończącej się przy ul. Witosa. Jej przedłużenie ma prowadzić przy ul. Pieczkowskiego i Nowochruślickiej. Jest również brane pod uwagę poprowadzenie ścieżki przy Bulwarze Rysiów do EuroVelo.

Niezwykle istotne jest też połączenie istniejącej ścieżki, która kończy się przy moście heleńskim z istniejącą ścieżką rowerową na terenie gminy Chełmiec. No i przede wszystkim połączenie ścieżkami Rynku, przez al. Wolności z dworcem PKP i PKS.

- W przypadku tej ostatniej ścieżki można ją wykonać środkowym pasem zieleni – dodaje Mirek. – Nie trzeba wycinać drzew. Grzegorz Mirek mówił też o rowerowym połączeniu ul. Jamnickiej ze skałkami, a także o połączeniu do Miasteczka Galicyjskiego.

Przedstawiony dzisiaj plan obejmuje także budowę ścieżek, które właśnie są w trakcie realizacji: przy ul. Lwowskiej czy 29 Listopada. Nowa ścieżka rowerowa będzie też znajdowała się przy ul. Nawojowskiej, której remont już niebawem powinien się rozpocząć. To jeszcze nie koniec. Ścieki zostaną zaprojektowanie i wybudowane wzdłuż obwodnicy południowej oraz obwodnicy wschodniej.

Co sądzicie o planowanych ścieżkach rowerowych? Dajcie znać na e-mail: [email protected].

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu