Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
03/03/2020 - 11:50

Nowy Sącz biegał, aby uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych

Ogólnopolski Bieg Tropem Wilczym, w niedzielę 02 marca br., zawitał do Nowego Sącza.

W tym roku, na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, odbyła się już siódma edycja biegu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych, czyli tych którzy po zakończeniu drugiej wojny światowej walczyli z komunistycznym reżimem. Jednocześnie był to pierwsza odsłona tego wydarzenia w Nowym Sączu.

Inicjatorem rozegrania Biegu Tropem Wilczym, w naszym mieście, był Krzysztof Saczka, który wraz z grupą znajomych, postanowił zorganizować go także na nowosądeckiej ziemi.

Całość wydarzenia rozpoczęła poranna Msza św. w kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sądeckim Parku Etnograficznym. Następnie nastąpiło otwarcie biura zawodów w pobliskim Miasteczku Galicyjskim, gdzie również w Sali Reprezentacyjnej Ratusza, można było uczestniczyć w wykładach, przygotowanych przez Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Sączu.

W związku z historycznym przesłaniem tejże inicjatywy, przed rozpoczęciem biegu odśpiewano hymn Rzeczypospolitej Polskiej, po którym, na sygnał, jednego z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych, kapitana Stefana Kuliga ps. „Gorol”, „Wicher”, rozpoczęto zmagania sportowe. Symboliczna trasa o długości 1963 metrów, prowadziła przez tereny Sądeckiego Parku Etnograficznego oraz wspomnianego Miasteczka Galicyjskiego.

Najszybciej wyznaczony dystans wśród kobiet pokonały kolejno: Edyta Michalik (1 miejsce), reprezentantka klubu biegowego Visegrad Maraton Rytro - Ewa Pałuzewicz (2 miejsce) oraz Monika Tokarz (3 miejsce). Natomiast klasyfikacja mężczyzn, wyglądała następująco: Grzegorz Rosłoński (1 miejsce), Mariusz Szkaradek (2 miejsce, Visegrad Maraton Rytro), Krzysztof Jaworski (3 miejsce, Visegrad Maraton Rytro).

- Pomimo sportowego wymiaru wydarzenia, najważniejszym jego przesłaniem było zachowanie w pamięci działalności patriotycznej tych, którzy walczyli o wolną Polskę – dodaje Krzysztof Saczka.
 

(Karol Trojan) [email protected], fot.: archiwum Bieg Tropem Wilczym Nowy Sącz, Natalia Podsadowska

Patriotyczny Bieg Tropem Wilczym w Nowym Sączu
Po raz pierwszy, w ośmioletniej historii Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, ta ogólnopolska patriotyczna inicjatywa, w tym roku odbyła się w Nowym Sączu (fot.: archiwum Bieg Tropem Wilczym Nowy Sącz, Natalia Podsadowska)


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)