Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
13/10/2021 - 13:15

Nie ma to jak rower. Turyści na dwóch kółkach podbijają Europę

W ostatnich latach turystyka rowerowa przeżywa renesans. To, co się dzieje w związanej z nią infrastrukturze, napawa optymizmem. Powstają nowe trasy. Województwa, powiaty czy gminy tworzą koncepcje szlaków na swoim terenie - pisze Polska Organizacja Turystyczna w najnowszym raporcie na temat turystyki rowerowej.

Trasy Eurovelo

Raport, autorstwa Marcina Kozioła, z punktu widzenia branży rowerowej, tchnie optymizmem. Potwierdza, że w ostatnich kilku latach zwiększa się zapotrzebowanie na dobrze przygotowane produkty turystyki rowerowej różnego rodzaju. - Za dowód niech posłuży ogromne zainteresowanie produktami takimi jak Green Velo, Enduro Trails Bielsko-Biała, Srebrna Góra na Dolnym Śląsku, Karkonosze czy Strefa Sudety MTB, które corocznie ściągają coraz więcej rowerzystów - pisze Marcin Kozioł w raporcie POT.

- Początek epidemii w Polsce wiosną 2020 roku, pierwsze ograniczenia i lockdown były wstrząsem dla całej branży turystycznej, w tym również dla turystyki rowerowej. Jednak już wkrótce, wraz z częściowym rozluźnieniem obostrzeń na początku sezonu letniego, okazało się, że pandemia wpłynęła na wzrost zainteresowania wyjazdami rowerowymi w Polsce - dodaje.

Polska nie jest wyjątkiem, to samo dzieje się w całej Europie. Pozytywny wpływ pandemii na rozwój turystyki rekreacyjnej i rowerowej potwierdzają dane dotyczące wykorzystania tras EuroVelo, dostarczone przez Eco-Counter. Wskazują, że w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2021 roku nastąpił 12-procentowy wzrost w weekendy w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku.

Wiele dla budowania korzystnych warunków rozwoju turystyki rowerowej i rowerowej branży robi Parlament Europejski. Eurodeputowani przegłosowali niedawno wyłączenie rowerów elektrycznych z obowiązku ubezpieczenia. Parlament jest też bardzo aktywny w sprawie rozbudowy sieci rowerowych ścieżek. Europosłowie apelują do Komisji Europejskiej, by:

  • Komisja zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby zapewnić, że infrastruktura rowerowa i piesza wdrożona przez państwa członkowskie w odpowiedzi na pandemię COVID-19 pozostanie na miejscu i zostanie rozbudowana w celu dalszego promowania bezpiecznego aktywnego podróżowania.
  • Komisja i państwa członkowskie opracowały wymagania jakościowe dla infrastruktury pieszej i rowerowej oraz wspólne programy UE dla audytorów i inspektorów infrastruktury drogowej, w tym specjalne szkolenia dotyczące potrzeb rowerzystów i pieszych.
  • Państwa członkowskie uznały znaczenie przesunięcia modalnego w kierunku aktywnych środków, takich jak ruch pieszy i rowerowy oraz zrównoważonych środków transportu publicznego, jako ważnych narzędzi zmniejszania zagrożeń na drogach, oraz aby przeznaczyć na ten cel odpowiednie inwestycje.
  • Komisja opracowała zalecenie stosowania bezpiecznych ograniczeń prędkości zgodnie z bezpiecznym podejściem systemowym dla wszystkich rodzajów dróg, takich jak maksymalna domyślna prędkość 30 km/h na obszarach mieszkalnych i obszarach, na których jest duża liczba rowerzystów i pieszych”.
  • Komisja promowała „zmianę przeznaczenia przestrzeni publicznych , odejście od indywidualnego transportu zmotoryzowanego w kierunku zrównoważonych, bezpieczniejszych i zdrowszych środków transportu, takich jak transport publiczny, pieszy i rowerowy”.
  • W celu zwiększenia synergii między europejską siecią tras rowerowych EuroVelo a transeuropejską siecią transportową (TEN-T), aby infrastruktura rowerowa była bezpieczniejsza i lepiej połączona, przy jednoczesnym podkreśleniu znaczenia zapewnienia ciągłości ścieżek pieszych i rowerowych w projektach TEN-T tam, gdzie jest to możliwe.

Wobec ustaleń Unii Europejskiej drastycznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych pochodzących z emisji aut, tym baradziej istotne są alternatywne środki transportu, takie jak rower, nie tylko samochody z inymi źródłami energii. O tym, między innymi będą rozmawiali uczestnicy wydarzeń takich jak Ecocity Forum, które odbędzie sie w tym roku w Lahti na początku listopada.

- Aby skutecznie zaradzić kryzysowi klimatycznemu, potrzebne są radykalne zmiany wzorców konsumpcji i dominującego stylu życia. Nie możemy już dłużej czekać na działanie. Rządy i przedsiębiorstwa muszą zapewnić infrastrukturę, produkty i usługi, które umożliwią obywatelom bardziej zrównoważone życie - piszą organizatorzy Ecocity Forum. -  Zmiany te muszą nastąpić teraz, ponieważ ślad węglowy gospodarstw domowych musi spaść znacznie poniżej połowy w ciągu zaledwie jednej dekady, aby utrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 stopnia.

Niemal to samo twierdzi Eurovelo. - Ponowne przemyślenie sposobu, w jaki się poruszamy, odgrywa ważną rolę w przeciwdziałaniu utracie różnorodności biologicznej. Transport powoduje 24 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla i jest główną przyczyną zanieczyszczenia i degradacji środowiska, które zagrażają bioróżnorodności. Oszacowano również, że tradycyjnie organizowana turystyka odpowiada za 8 proc. emisji dwutlenku węgla - możemy oprzyczytać na stronie organizacji, która już doprowadziła do stworzenia połączonych, oznakowanych 90 tys. kilometrów tras rowerowych w całej Unii Europejskiej i krajach sąsiednich. ([email protected]) Fot. Eurovelo







Dziękujemy za przesłanie błędu