Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 11 kwietnia. Imieniny: Filipa, Izoldy, Leona
28/02/2021 - 09:35

To może spotkać cię na każdej imprezie. Ćwicz samoobronę z „Sądeczaninem” (3)

Atak ze strony napastnika może spotkać nas nie tylko na ulicy, a alkohol, brawura i bezmyślność to fatalne połączenie. W trzecim odcinku serii „Jak obronić się przed napastnikiem?” trener kickboxingu pokazuje jak uniknąć ciosu i pokonać atakującego.

Wojciech Luberda, trener kickboxingu oraz Marcin Nawalaniec, trener MMA, w "Sądeczaninie" pokażą w jaki sposób skutecznie obronić się przed napastnikiem. Cykl materiałów skierowany jest nie tylko do kobiet. Każdy z nas może stać się ofiarą napaści np. podczas próby kradzieży. Z materiałów przygotowanych we współpracy z Fanatic Gym (to klub sztuk walki, działający w Podrzeczu w gminie Podegrodzie) może skorzystać ten, kto chce dowiedzieć się co powinien zrobić w sytuacji zagrożenia.

Koniecznie przeczytaj również nasz materiał o obronie koniecznej: Granice obrony koniecznej - wszystko, co musisz wiedzieć. Może nie trzeba od razu strzelać, wystarczy uderzyć?

W trzecim odcinku Wojciech Luberda przedstawia sytuację, która może spotkać nas m.in. w klubie, wśród tłumu pijanych osób. Ten cios nazywany jest potocznie „imprezowym cepem”, bo napastnik bierze ogromny zamach, aby uderzyć mocno. – Niekoniecznie jest to skuteczne – mówi trener kickboxingu. – My możemy to szybko wychwycić i wyprowadzić swoją prostą akcję.

Trener pokazuje w jaki sposób uniknąć ataku i jakich błędów nie wolno popełniać. – Przede wszystkim nie możemy stracić napastnika z oczu, bo on może nas zaskoczyć innym ciosem – podpowiada Wojciech Luberda. Trener pokazuje również jak najlepiej obronić się przed napastnikiem oddając atak lewym sierpowym i uderzeniem kolanem. – W tej sytuacji nie rozważamy, gdzie uderzymy napastnika, czy będzie to czysty cios w przeponę, czy uderzymy kogoś w miejsce niedozwolone w sportach walki.

Zobacz wszystkie odcinki z serii Jak obronić się przed napastnikiem? Ćwicz z „Sądeczaninem” i Fanatic Gym

Wojciech Luberda z klubu Fanatic Gym wyjaśnia również dlaczego samoobrona może być nie do końca skuteczna. – Większość filmów z samoobrony, które widzimy na YouTube, jest po prostu przekombinowana i niemożliwa do wykonania w rzeczywistości. Dlatego przedstawiamy państwu proste akcje, które można szybko opanować i wykorzystać w sytuacji zagrożenia – mówi trener kickboxingu. Zobacz całość na wideo. (s.siwulska@sadeczanin.info, montaż wideo: Daniel Szlag)Dziękujemy za przesłanie błędu