Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
03/03/2020 - 17:50

Międzynarodowe spotkanie turystów na Eliaszówce

Wędrując górami, turystycznym szlaku, można napotkać, szczególnie gdy przemierza się pasmo nadgraniczne. Czasami takie spotkania są niespodziewanymi, a czasami zaplanowanymi. Jak było w tym przypadku?

Choć w Nowym Sączu aura prawie wiosenna, to w Beskidzie Sądeckim, można poczuć zimowy oddech. Tam też, a dokładnie na graniczny szczyt Eliaszówka, w niedzielę 01 marca br., wybrali się członkowie Oddziału „Beskid” PTTK w Nowym Sączu oraz ich słowaccy koledzy i koleżanki.

Polska, około 20. osobowa,  grupa wyruszyła z parkingu w Kosarzyskach, skąd częściowo bez szlaku, pod kierownictwem przewodnika beskidzkiego Wojciecha Bocheńskiego, skierowała swe kroki ku wieży widokowej na wspomnianym szczycie. Natomiast słowaccy turyści, którzy stanowili różnorodną, około 40. osobową, grupę złożoną z piechurów oraz narciarzy, wyruszyli od strony Republiki Słowackiej.

Gdy doszło już do spotkania z zaprzyjaźnionym Klubem Słowackich Turystów TATRAN z Preszowa, na szczycie zebrane towarzystwo zapaliło ognisko, smażyło kiełbaski oraz podziwiało, dobrze w tym dniu widoczne, Tatry. Nie był to jednak koniec integracji.

- Po około godzinnej biesiadzie, zeszliśmy do Bacówki na Obidzy, gdzie spędziliśmy kolejną godzinę, śpiewając polskie i słowackie piosenki. Niektórzy pokusili się nawet o taniec – dodaje Katarzyna Zygmunt z sądeckiego PTTK

Następnie, pożegnawszy się ostatecznie, słowacka część grupy, zeszła i zjechała do Litmanowej, a polska, z powrotem powędrowała do Kosarzysk, zamykając turystyczną pętlę.

(Karol Trojan) [email protected], fot.: Jacek Barucha
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu