Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
14/11/2020 - 21:45

Krynica: wezmą przykład ze Słowaków? Zamontują światła na VeloKrynica?

Ścieżka rowerowa VeloKrynica na osiedlu Krynica Dolna krzyżuje się z ruchliwą drogą wojewódzką nr. 971. Niedawno pojawiły się tu znaki „Uwaga rowerzyści”. Czy możliwe byłoby zamontowanie w tym miejscu jeszcze dodatkowych elementów bezpieczeństwa tj. czujników i świateł pulsujących, w momencie zbliżania się rowerzystów do jezdni? Takie rozwiązanie widzieliśmy w Spiskiej Beli na Słowacji.

Ścieżka rowerowa VeloKrynica została oddana do użytku została w 2018 r. W dzielnicy Krynica Dolna, w pobliżu stacji benzynowej krzyżuje się z drogą wojewódzką nr. 971. Nieoznakowany przejazd stanowił duże zagrożenie dla rowerzystów, pieszych i kierowców. Niedawno zamontowano tutaj znak „Uwaga rowerzyści”. Jest niewątpliwie bezpieczniej, dla rowerzystów, pieszych i kierowców.

Znaki nakazu, zakazu i ostrzegawcze są bardzo ważne, ale nie rozwiązują całkowicie problemu.

Podczas pobytu w Białej Spiskiej na Słowacji zauważyliśmy (redakcja Sądeczanina), że słowaccy cykliści mogą czuć się bezpiecznie na trasach rowerowych. Ścieżki dla nich przeznaczone, krzyżujące się drogami głównymi, na których odbywa się ruch samochodowy są odpowiednio zabezpieczone i oznakowane.

Główna droga wylotowa z miasta, w miejscu krzyżowania z trasą rowerową wyposażona jest (w obu kierunkach) w czujniki (zamontowane na jezdni) i podwójne lampy pulsujące.

Jeżeli zbliżają się do jezdni zaczynają pulsować dynamicznie, wyraziste żółte światła. Ponadto ten odcinek drogi wyposażony jest w widoczne znaki ostrzegawcze.Takim rozwiązaniem zainteresowała się Iwona Grzebyk Dulak, radna dzielnicy Krynica Dolna, na terenie której VeloKrynica krzyżuje się z ruchliwą, biegnącą w kierunku Muszyny drogą wojewódzką nr. 971.

Kilka dni temu zwróciła się do Zarządu Dróg Wojewódzkich z prośbą o rozpatrzenie możliwości zamontowania w Krynicy pulsujących podwójnych lamp i czujników. 

Z pewnością byłoby jeszcze bardziej bezpiecznie. 

(MK) fot. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu