Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 kwietnia. Imieniny: Amadeusza, Cezaryny, Juliany
25/02/2020 - 20:55

Krynica: tor saneczkowy na Parkowej? Projekt budowy obiektu powraca

Przedstawiciele Polskiego Związku Sportów Saneczkowych i władze Krynicy-Zdroju dyskutowali (24 lutego) o przygotowaniach, związanych ze wznowieniem budowy toru bobslejowo-saneczko-skeletonowego sztucznie mrożonego na Górze Parkowej.

W 2009 roku, w oparciu o projekt architektoniczny rozpoczęto budowę toru saneczkowego na Górze Parkowej. Powstał most i droga transportu sanek na miejsce startu. Doprowadzono też energię elektryczną i wodę. W sumie wydane zostało ok. 10 mln. zł.  W 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny wstrzymał pozwolenie na budowę obiektu. Teraz, po kilku latach, pomysł wybudowania nowoczesnego toru powraca.

We wrześniu 2019 roku, podczas XXIX Forum Ekonomicznego w jednym z pawilonów zaprezentowano zmodyfikowaną wizualizację sztucznie mrożonego toru bobslejowo-saneczkowego na Górze Parkowej. Kryniccy rajcy podjęli już uchwałę, popierającą starania burmistrza o wznowienie budowy obiektu. 

Podczas spotkania (24 lutego) z przedstawicielami Polskiego Związku Sportów Saneczkowych, burmistrz Piotr Ryba poinformował o terminowości prac formalno-prawnych, związanych z projektem wznowienia budowy obiektu i zmianach dotyczących studium zagospodarowania przestrzennego.

Skompletowano zespół naukowców, wspomagających projektantów toru, aby rozwiązania nie zaszkodziły zasobom wód mineralnych. W planach jest budowa nowych miejsc parkingowych.

Przedstawiciele PZSSan mówili o wsparciu projektu i chęci udzielenia pomocy przy realizacji budowy obiektu przez Światową Federację Saneczkową (FIL). Przypomnieli o podjętej uchwale (2019), dotyczącej zasad finansowania oraz komercyjnym wykorzystaniu istniejących w Europie torów saneczkowych. Zarząd PZSSan zaproponował wprowadzenie rozwiązań proekologicznych i maksymalnego wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii.

W spotkaniu, oprócz burmistrza miasta i jego zastępcy Pawła Maślaki, uczestniczyli dyrektor Wydział Inwestycji i Mienia Jacek Oleksa, a ze strony PZSSan: p.o. prezesa Jan Błoński, sekretarz generalny Janusz Tatera, członek Zarządu PZSSan Zbigniew Czoch i Leszek Michalik, przyjaciel saneczkarstwa.

(MK) fot. aut, PZSSDziękujemy za przesłanie błędu