Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 września. Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
14/05/2020 - 18:55

Krynica: powstanie pumptrack. Obiekt dopełni atrakcje parku na Czarnym Potoku

Na osiedlu Czarny Potok w Krynicy-Zdroju powstanie pumptrack. Obecnie przygotowywany jest teren pod tę inwestycję. Obiekt dopełni ofertę istniejącego tutaj od 2012 roku parku sportowo-rekreacyjnego.

Na największym, krynickim osiedlu Czarny Potok powstanie pumptrack. To kolejna atrakcja przede wszystkim dla młodzieży oraz osób, lubiących wykonywać akrobacje na rowerach.

Obiekt dopełni ofertę znajdującego się tutaj parku sportowo-rekreacyjnego. Umowa na budowę pumptrack została podpisana pod koniec ubiegłego roku. Obecnie przygotowywany jest teren pod inwestycję.

Pumptrack jest zamkniętym i owalnym torem, składającym się z muld oraz zakrętów. Może mieć konstrukcję ziemną pokrytą nawierzchnią asfaltową lub gruntowo-utwardzoną. Korzystają z niego rowerzyści, rolkarze, deskorolkarzy i osoby jeżdżące na hulajnogach.

Podczas korzystania z obiektu należy pamiętać o kasku, chroniącym głowę. W Małopolsce pierwsze pumptracki powstały w 2012 roku.

W 2011 roku Urząd Miasta zdecydował, aby teren na Czarnym Potoku, na którym był wcześniej ugór, zarastający samoistnie chwastami i chaotycznie zabudowany, zagospodarować. 

W ramach inwestycji powstały: boiska sportowe, skatepark, plac zabaw, ścieżki piesze i rowerowe. Wszystkie urządzenia są atestowane i bezpieczne. Posadzono również 35 gatunków nowych drzew i krzewów, w sumie ponad tysiąc roślin. Długość parku to ok. 1 km. 

Prace budowlane rozpoczęły się w maju i trwały do grudnia 2011 roku, obiekt oddano do użytku 27 kwietnia 2012 roku. Koszt inwestycji wyniósł 2 mln.700 tyś, z tego dotacja unijna 75 proc. (czyli 2.mln. 200 tyś).

Z powodu kilkuletniej eksploatacji i znacznego zużycia obiektu jego renowacja stała się niezbędna. W 2019 roku odnowiono elementy skateparku, chodnik, a także  dojścia do kortu, ogrodzenia, ławki oraz  nawierzchnię boiska do koszykówki.

Obiekt wyposażono też w zestaw sprawnościowy, sprężynowiec, huśtawkę, piaskownicę. Wymieniono oświetlenie na korcie tenisowym na energooszczędne lampy LED. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 391 000,00 zł. Województwo Małopolskie udzieliło pomocy finansowej w wysokości 168 000,00 zł, wkład własny gminy wyniósł 223 000,00 zł.

(MK) fot. aut.

Krynica: powstanie pumptrack. Obiekt dopełni atrakcje parku na Czarnym Potoku
Na osiedlu Czarny Potok w Krynicy powstanie pumptrack. Obecnie przygotowywany jest teren pod tę inwestycję. Obiekt dopełni ofertę istniejącego tutaj od 2012 roku parku sportowo-rekreacyjnego.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe