Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
08/12/2019 - 14:35

Kilkaset gołębi pocztowych można było zobaczyć (i kupić) w Korzennej

Od 6 do 8 grudnia w Korzennej odbywała się wystawa gołębi pocztowych, podczas której hodowcy zaprezentowali kilkaset wyjątkowych ptaków. Zapytaliśmy gołębników na czym polega rywalizacja oraz jak to możliwe, że ptaki wracają do swoich właścicieli, pokonując kilkaset kilometrów.

Podczas wystawy gołębi pocztowych w Korzennej hodowcy zaprezentowali kilkaset wyjątkowych ptaków. Sędziowie poddali ocenie gołębie pod względem ich wyglądu oraz osiągnięć sportowych. Organizatorami imprezy są Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych Okręg Nowy Sącz oraz Beskid Sądecki.

- Gołąb pocztowy niczym nie różni się od sportowca. Wymaga takiej samej diety, wspomagania witaminami, aminokwasami, uzupełniania białka, suplementacji, treningów i szczególnej opieki – wyjaśnia jeden z hodowców, który kontynuuje trwającą od ponad 40 lat rodzinną pasję.

Sezon lotowy dorosłych ptaków trwa od maja do lipca, a młodych, które wykluły się w danym roku, od sierpnia do września. W tym okresie gołębie wymagają szczególnej opieki.

- Pamiętam kiedy w 2011 roku tata zabrał mnie na wystawę gołębi w Korzennej. Miałem wtedy 12 lat. Tak bardzo mi się spodobało, że postanowiłem sam spróbować – opowiada o początkach swojego hobby mistrz Polski, Damian Olech.

Na czym polega rywalizacja gołębi?

- Na początku ustala się miejsce, z którego ptaki biorące udział w konkursie wspólnie wystartują. Wygrywa ten, który najszybciej dotrze do domu swojego gołębnika. W korzystnych warunkach pogodowych ptaki osiągają średnią prędkość przelotu nawet do 120 km/h – tłumaczy Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Wystawy PZHGP Oddziału Beskid Sądecki, Michał Radzik.

Jak to możliwe, że gołębie wracają? Teorii jest wiele.

- Mają nadzwyczajne rozeznanie w terenie i są bystre. Posiadają specyficzny instynkt, ptasią mądrość. Lotów uczymy je gdy mają kilka miesięcy. Wypuszczane są wtedy na krótkie dystanse. Niestety niektóre nie wracają  – tłumaczy jeden z hodowców.

- Każdy gołąb ma jeden dom, jeden gołębnik, do którego będzie wracał. Nie da się sprawić, żeby ptak przyleciał w inne miejsce. Powrót gołębia jest dla naszej rodziny i bliskich wielkim wydarzeniem. Często organizujemy wtedy pikniki i przyjęcia – opowiada Damian Olech.

Jeden z hodowców zapytany o cenę gołębi odpowiedział, że jego ptaki są bezcenne i nie ma takiej kwoty, za które mógłby je sprzedać. Jednak dowiedzieliśmy się, że wartość najlepszych na świecie gołębi przekracza nawet milion złotych!

Gołębie pokonują odległości od 120 km do nawet 1200 km. Podczas wystawy w Korzennej były oceniane w 24 kategoriach, z uwzględnieniem ich płci.  

- Jestem szczególnie wdzięczny samorządowi, który okazał ogromne wsparcie podczas organizacji wydarzenia. Dzięki znakomitej współpracy możemy dzisiaj wspólnie świętować sukces najlepszych hodowców gołębi pocztowych – mówi Michał Radzik.

Gołębie pocztowe są większe niż te, które widujemy na co dzień. Ich sylwetka sprawia wrażenie atletycznej i wysportowanej. Na wystawie prezentowały się z gracją. Gratulujemy tegorocznym zwycięzcom nie tylko sukcesu, ale przede wszystkim rozwijanej od wielu lat pasji.

K.K., [email protected], fot. K.K.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)