Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 11 kwietnia. Imieniny: Filipa, Izoldy, Leona
01/03/2021 - 12:15

Kiedy PWSZ wpuści sądeczan na basen i boisko? Poczekamy jeszcze kilka lat...

Już siedem lat, od momentu powstania nowoczesnych obiektów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ulicy Kościuszki, sądeczanie chcą z nich skorzystać. Jest tu m.in. basen i boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią. Niestety, będziemy jeszcze musieli na to poczekać. Jakie są powody? Wyjaśnia to dr Tomasz Zacłona, rzecznik uczelni.

Kiedy będzie można korzystać z basenu czy boiska sportowego znajdującego się na terenie PWSZ, przy ulicy Kościuszki w Nowym Sączu? To pytanie sądeczanie zadają od momentu budowy nowych budynków uczelni. Dla mieszkańców, często niezrozumiałym jest fakt, że wciąż nie jest to możliwe.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy rzecznika PWSZ dr Tomasza Zacłonę, który wyjaśnił jakie są powody takiego stanu rzeczy i kto obecnie może z obiektów korzystać.

- Obecnie mieszkańcy miasta korzystają z basenu uczelni w ramach działań statutowych PWSZ w Nowym Sączu (kształcenie studentów) oraz na podstawie współpracy uczelni z instytucjami zewnętrznymi. Pływalnię PWSZ w Nowym Sączu (poza wykorzystywaniem jej w procesie dydaktycznym) użytkują studenci uczelni oraz członkowie i zawodnicy następujących organizacji: Sądeckiego Towarzystwa Pływackiego,  Klubu Uczelnianego AZS PWSZ w Nowym Sączu, Klubu Sportowego Start oraz Miejskiego Klubu Sportowego Sandecja.

- W przeszłości Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, w ramach współpracy wielokrotnie udostępniała obiekty Kampusu Sportowo - Dydaktycznego interesariuszom zewnętrznym -  wyjaśnia rzecznik. - W planach są kolejne inicjatywy, które uczelnia chce realizować z podmiotami zewnętrznymi, jednak na razie są one zawieszone ze względu na obowiązujące obostrzenia epidemiczne.

Zobacz także: Inwestycje, plany i pandemia, czyli co się dzieje w PWSZ w Nowym Sączu

Kluczowe jest jednak pytanie kiedy również pozostali mieszkańcy będą mieli możliwość wejścia na teren uczelnianych obiektów. Mówiło się przecież, że po pięciu latach obowiązywania zastrzeżeń związanych z unijną dotacją, będzie to (za opłatą) możliwe. Dlaczego tak więc nie jest?

- Niezależnie od faktu zakończenia okresu trwałości dla projektu (w ramach którego basen został wybudowany), co nastąpiło 9 kwietnia 2019 r., dalej nie ma prawnej możliwości komercjalizacji pływalni. Wpływa na to na poniesiony koszt podatku VAT, który został uznany za wydatek kwalifikowany w projekcie. Oznacza to, że udostępnienie odpłatne byłoby możliwe po 10 latach, od daty rozliczenia projektu.

Obecnie, w przypadku komercjalizacji pływalni, uczelni groziłby zwrot pozyskanej dotacji. Dodatkowo, odpłatne udostępnienie basenu byłoby możliwe pod warunkiem niepełnego wykorzystania obiektu w ramach działalności statutowej PWSZ w Nowym Sączu – dodaje Tomasz Zacłona.

Zobacz także: Fantom dorosłego pacjenta jest już w PWSZ. Reaguje jak żywy człowiek

Zatem mieszkańcom, którzy chcieliby skorzystać chociażby z basenu znajdującego się na terenie PWSZ przyjdzie jeszcze poczekać. Według obliczeń, które wstępnie potwierdził rzecznik uczelni, to czekanie zakończy się w 2024 roku... (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Daniel Szlag)Dziękujemy za przesłanie błędu