Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 8 marca. Imieniny: Beaty, Juliana, Wincentego
20/02/2021 - 18:10

Kiedy napastnik jest za naszymi plecami. Ćwicz samoobronę z "Sądeczaninem" (2)

Co zrobić, kiedy napastnika mamy za plecami i kładzie nam przedramię na szyi? W takich sytuacjach liczą się sekundy, zanim przeciwnik zacznie nas dusić. Marcin Nawalaniec, trener MMA, podpowiada jak powinniśmy się wtedy zachować.

Wojciech Luberda, trener kickboxingu oraz Marcin Nawalaniec, trener MMA, w "Sądeczaninie" pokażą w jaki sposób skutecznie obronić się przed napastnikiem. Cykl materiałów skierowany jest nie tylko do kobiet. Każdy z nas może stać się ofiarą napaści np. podczas próby kradzieży. Z materiałów przygotowanych we współpracy z Fanatic Gym (to klub sztuk walki, działający w Podrzeczu w gminie Podegrodzie) może skorzystać ten, kto chce dowiedzieć się co powinien zrobić w sytuacji zagrożenia.

Koniecznie przeczytaj również nasz materiał o obronie koniecznej: Granice obrony koniecznej - wszystko, co musisz wiedzieć. Może nie trzeba od razu strzelać, wystarczy uderzyć?

W drugim odcinku Marcin Nawalaniec pokazuje w jaki sposób możemy obronić się przed napastnikiem, który próbuje dusić swoją ofiarę zza pleców. Trener MMA podkreśla jak ważna w takim przypadku jest szybka reakcja. - Jeżeli przeciwnik odetnie nam dopływ tlenu do mózgu, tracimy przytomność. W tym momencie napastnik może zrobić z nami co chce - mówi Marcin Nawalaniec i krok po kroku pokazuje co powinniśmy zrobić, aby skutecznie obronić się napastnikiem. - Jest to najbezpieczniejsza opcja obrony przed tym atakiem.

Trener MMA tłumaczy również kto może nas zaatakować i na kogo powinniśmy uważać. - Bardzo często napastnikami są osoby pod wpływem środków odurzających, na przykład alkoholu czy narkotyków. Pamiętajmy jednak, że napastnikiem może być każdy - wyjaśnia Marcin Nawalaniec. Zobacz więcej na wideo. (s.siwulska@sadeczanin.info, wideo: Daniel Szlag)Dziękujemy za przesłanie błędu

Marcowy miesięcznik Sądeczanin 2021