Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
27/11/2023 - 09:20

Kajetanowicz mistrzem świata!

Kajetan Kajetanowicz po raz pierwszy w karierze został mistrzem świata w klasie WRC2 Challenger! Polski kierowca wspólnie z pilotem Maciejem Szczepaniakiem zapewnili sobie tytuł na ostatnim odcinku specjalnym finałowej rundy podczas Rajdu Japonii.

Drogę do sukcesu kierowca wspierany przez ORLEN i jego pilot rozpoczęli w sobotę, przy okazji pierwszego etapu Rajdu Japonii. Warunki były dość wymagające – na części odcinków trudność sprawiała wilgoć, a nawet opady śniegu. Były także odcinki miejskie i ostatni, rozgrywany po raz trzeci na stadionie, na którym pojawiło się mnóstwo kibiców. Mimo niełatwej aury, Kajetanowicz po tym etapie zajmował drugie miejsce w rajdzie i znalazł się w czołowej trójce ogólnej klasyfikacji WRC2. Finałowy etap odbywał się na sześciu odcinkach specjalnych – OS 17 Asahi Kougen (7,52 km), OS 18 Ena City 1 (22,92 km) i OS 19 Nenoue Kougen 1 (11,60 km). Po zmianie opon kierowcy wrócili na odcinki OS 21 Ena City 2 (22,29 km) i OS 22 Nenoue Kougen 2 (11,60 km), a zwieńczeniem wyścigu był dodatkowo punktowany OS 22 Asahi Kougen (7,52 km).


Przez cały rajd Kajetanowicz i Szczepaniak starali się nie ryzykować, mając w pamięci swoje cele. Do końcowego sukcesu potrzebowali znalezienia się w czołowej trójce i wykonali to zadanie na ostatnim odcinku specjalnym Rajdu Japonii. W końcowej klasyfikacji uzbierali łącznie 126 punktów i wyprzedzili o pięć oczek drugich Nikołaja Griazina i Konstantina Aleksandrowa. Trzecie miejsce zajęli Sami Pajari i Enni Malkonen (118 punktów).


To niesamowite uczucie, zostajemy mistrzami świata. Oczywiście marzyłem o tym od dłuższego czasu i ciężko na to pracowałem, ale nie sam. Dziękuję Maćkowi, dziękuję całemu zespołowi, dziękuję moim fanom, moim trenerom. Mnóstwo ludzi przyczyniło się do tego, że jestem tutaj w tej chwili i stoję jako mistrz świata. Oczywiście niewiele to zmienia w moim życiu, nadal, mam nadzieję, będę tym samym gościem, którym byłem już po zdobyciu czterech tytułów mistrza Polski i trzech tytułów mistrza Europy, ale brakowało tytułu mistrza świata. Teraz jest. To sukces nas wszystkich. Niesamowite uczucie - jesteśmy mistrzami świata – powiedział po wywalczeniu tytułu Kajetan Kajetanowicz.

Spośród ponad 100 załóg w stawce, polska ekipa (Skoda Fabia RS Rally2) jest jedyną, która stanęła na podium klasyfikacji mistrzostw świata WRC2 Challenger po raz piąty z rzędu. Ten rok rozpoczęła od zwycięstwa w Meksyku, po czym wygrywała na Sardynii i Safari. Drugie miejsca zajmowała w Rajdach Grecji i właśnie Japonii, natomiast Rajd Europy Centralnej ukończyła na trzeciej pozycji. Do mety nie zdołała dojechać jedynie w Chile.

fot. Orlen

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu