Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
19/12/2019 - 11:45

EuroVelo w Rytrze, reaktywacja. Pomógł urząd marszałkowski

Co z trasami rowerowymi EuroVelo w Rytrze? Śmiało możemy mówić o reaktywacji projektu. Jak informuje wójt gminy Jan Kotarba projekt jest w fazie opracowywania dokumentacji przetargowej i jest już przesądzone, że ciężar sfinansowania inwestycji weźmie na siebie województwo małopolskie.

EuroVelo w Rytrze, reaktywacja. Pomógł urząd marszałkowski

Zobacz też: Śmieci po nowemu w Rytrze klepnięte

Jeszcze dwa lata temu gmina Rytro – podobnie zresztą jak sąsiednia gmina Piwniczna-Zdrój - chciała zrealizować odcinek międzynarodowej trasy EuroVelo samodzielnie i sama aplikować o środki unijne na realizację przedsięwzięcia. Koszt inwestycji szacowano wtedy aż na 2 mln 250 tys. zł. Ostatecznie – już gdy dotychczasowego wójta Władysława Wnętrzaka zastąpił Jan Kotarba – samorząd uznał, że nie jest w stanie sprostać przedsięwzięciu. Nawet przy dofinansowaniu unijnym, Rytro nie dźwignęłoby konieczności pokrycia wkładu własnego będącego warunkiem ubiegania się o takie środki.

Jednocześnie w przypadku Starego Sącza, Łącka itp. wniosek o unijne dofinansowanie składał Zarząd Dróg Wojewódzkich i tym samym to ZDW obciążony był całością wszystkich zobowiązań finansowych związanych z budową trasy na terenie tych samorządów.

Chcąc ratować ryterską część trasy Jan Kotarba już na początku 2019 roku wystąpił do marszałka województwa Witolda Kozłowskiego o przejęcie realizacji inwestycji. Marszałek okazał się takiemu rozwiązaniu przychylny, ale co się dzieje w tej sprawie dzisiaj?

Zobacz też: Rytro: rewolucja drogowa już w 2020 roku, ale najpierw wymiana gruntów

Jak informuje wójt Jan Kotarba domykane są właśnie kolejne formalności niezbędne do przygotowania dokumentacji przetargowej. – Jesteśmy już po aktualizacji kosztorysu na tę trasę i od następnego roku będziemy chcieli ją realizować. I tutaj wielkie podziękowania dla Urzędu Marszałkowskiego, który wziął na koszty związane z wkładem własnym i ewentualnymi kosztami dodatkowymi, które wyjdą po przetargach – mówi szef ryterskiego samorządu.

Przy czym zastrzega, że nie są to małe kwoty, bo choć ryterski odcinek EuroVelo jak już wspomnieliśmy wyceniono na 2,25 mln, to szacuje się, że po przetargach – zgodnie z obecnymi realiami cenowymi – inwestycja może kosztować nawet 30 procent więcej, czyli około 3 mln.

W Rytrze trasa EuroVelo będzie zaczynała się w Suchej Strudze przy kościele, dalej będzie wchodziła w osiedle i biegła wzdłuż drogi powiatowej w kierunku zamku, stąd wytyczona zostanie w kierunku Żarnowiec i dalej przez Życzanów do Barcic.

Na dziś rowerzyści mogą jednak w gminie Rytro już korzystać z trasy AquaVelo. Trasa ta zaczyna się na górze zamkowej od  średniowiecznych  ruin zamku. Następnie prowadzi  przez centrum Rytra i Roztokę Ryterską na Wielki Rogacz skąd schodzi na Obidzę i dalej do Szczawnicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)