Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
02/10/2020 - 08:00

Do wyboru, do koloru... na Festiwalu Biegowym każdy znajdzie coś dla siebie

Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdrój jest tak zróżnicowany, że każdy jego uczestnik znajdzie odpowiedni dla siebie dystans. O trasach i uczestnikach tegorocznej imprezy rozmawiamy z Markiem Tokarczykiem, dyrektorem sportowym Festiwalu Biegowego.

Co nas czeka podczas tegorocznego Festiwalu Biegowego?
- Jak co roku będzie to wielkie święto biegania, zwłaszcza teraz w tych trudnych czasach, w których przyszło nam żyć – mówi Marek Tokarczyk, dyrektor sportowy Festiwalu Biegowego. W dobie koronawirusa w Polsce nie odbyło się jeszcze wydarzenie o takim zasięgu, rozmachu i tak dużej ilości uczestników. Środowisko spragnione wydarzeń sportowych jest zatem zdeterminowane, by pojawić się w Krynicy. Zapowiada się piękna impreza, choć frekwencja będzie mniejsza niż to bywało wcześniej.  Biegać będzie można przez trzy dni, na dystansach od 300 metrów do 100 km, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy też dwa eventy Nordic Walking w ramach Mistrzostw Polski. Jeśli ktoś nie chcę biegać, może wziąć w nich udział i sobie po prostu pochodzić.

Jaka jest skala trudności biegów podczas Festiwalu?
- Bardzo zróżnicowana. Są trasy krótkie i niewymagające, w okolicach deptaka, na np. 1 km, gdzie wszyscy bez problemu sobie poradzą. Nie każda osoba biorąca udział w wydarzeniu sportowym ma presję na to, by osiągnąć jak najlepszy wynik. Są tacy, którzy przychodzą, by wystartować, spotkać się z grupą ludzi, którzy mają podobne zainteresowania i miło spędzić czas. Są też trasy trudne jak „7 Dolin” na 100 km. Obejmuje ona praktycznie cały Beskid Sądecki. Na tym samym odcinku są też krótsze dystanse – 64 km i 35 km. Jest również Runek Run na 22 km. Do tego dochodzą trasy na 5, czy 7 km. Można zatem powiedzieć „do wyboru, do koloru”.

Zobacz także: Biegi Szlakiem Wód Zdrojowych Małopolski doskonałe dla całej rodziny

Jest to więc impreza dla zawodowców, amatorów, jak i dla całych rodzin z dziećmi.

Tak, każdy może wziąć w niej udział. Jest nawet specjalny bieg, na 5 km o nazwie –Bieg Rodzinny. Mobilizuje on wszystkie pokolenia do aktywności fizycznej.

A jaki bieg jest najbardziej wymagający i jak powinni być do niego przygotowani zawodnicy, którzy będą w nim startować?
- Jest to Bieg „7 Dolin”, na 100 km. Aby w nim wystartować, trzeba się przygotowywać miesiącami, bo jest to bardzo duże wyzwanie. Limit na pokonanie takiej trasy to 18 godzin. Kto chodzi po górach ten wie, że wcale nie jest to takie proste. Rekord tej trasy wynosi 8 godzin 51 minut, co jest rewelacyjnym wynikiem. Każdy czas w okolicach 10 godzin świadczy o tym, że osoba która uzyskała taki rezultat jest zawodowcem. Jest także event o nazwie Iron Run. Osoby, które wezmą w nim udział, przebiegną w ciągu trzech dni w sumie 140 km.

Zobacz także: Nagrody od Marszałek Sejmu dla Polaków w Biegu Siedmiu Dolin Festiwalu Biegowego

Podczas Festiwalu Biegowego będą odcinki zarówno nocne, jak i dzienne, co powinno wpłynąć na jego atrakcyjność.
- Tak. Na trasę wyruszamy w piątek o 18 i tak naprawdę do niedzieli praktycznie przez cały czas coś się dzieje. W sobotę o 2:30 startuje bieg na 100 km i na trasach będziemy do 23.

Jak bardzo rywalizację zmieni koronawirus?
- Nie możemy zrobić startu wspólnego. Maksymalnie w strefach startowych może być 250 osób i wszyscy muszą być w maseczkach. Jest to zupełna nowość, której w świecie sportu wcześniej nie było. Chcąc przeprowadzić jednak tę imprezę musimy zachować przepisy sanitarne. Liczba zawodników pokazuje jednak, że pomimo trudności związanych z pandemią, światek sportowy się nie poddaje i walczy. Uprawianie sportu buduje odporność.

Czego życzy Pan uczestnikom oraz organizatorom Festiwalu Biegowego?
- Dobrej pogody i uniknięcia deszczu. 

Rozmawiał: Mateusz Pogwizd, fot.: Archiwum sadeczanin.info

Bieg współorganizowany jest przez Fundację Sądecką w ramach Biegu Szlakiem Wód Zdrojowych Małopolski. Fundacja Sądecka w ramach Biegów Szlakiem Wód Zdrojowych Małopolski współorganizuje trzy biegi : Krynicką Pętlę, Nocny Rodzinny Bieg na 5 km oraz Runek Run.
 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego







Dziękujemy za przesłanie błędu