Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
26/07/2023 - 09:55

Sądecki sport drużynowy w bardzo słabej kondycji. Co na to radny Dawid Dumana? [WIDEO]

Nie jest dobrze z seniorskim sportem drużynowym w Nowym Sączu. Jeszcze kilka lat temu nasze kluby występowały w dużo wyższych ligach niż obecnie. Co spowodowało taką zapaść i jakie mamy perspektywy na przyszłość? Na te i wiele innych pytań odpowiadał w studiu “Sądeczanina” radny Dawid Dumana.

Panie Radny, dlaczego sport w Nowym Sączu tak bardzo dołuje? W piłce ręcznej czy rugby mieliśmy kiedyś drużyny w Ekstraklasie, siatkarze występowali w wyższej lidze, amatorskie kluby piłkarskie też grały na lepszym poziomie. Czym to jest spowodowane?
- Zacznę od tego, że Urząd Miasta dotuje sport dziecięcy. W poprzednim roku była to kwota 1,6 mln zł, teraz 1,7 mln. Pieniądze zostały przyznane 38 podmiotom. 

No tak, ale wsparcie dla sportu dziecięcego ma przecież sprawić, że kształtowane będą kadry, które w przyszłości zasilą zespoły seniorskie, by odnosiły sukcesy. W naszym mieście tych sukcesów niestety brakuje.
- Oczywiście, że tak, ale biorąc pod uwagę choćby piłkę ręczną, to pytanie brzmi dlaczego ten klub upadł. 

Lub dlaczego się nie podnosi…
- Być może dlatego, że nikt nie chce się zająć trenowaniem, by go odrodzić. A dlaczego upadł? Może był źle zarządzany. Z tego, co wiem, to powstały problemy finansowe przez brak rozliczenia się z poprzednich dotacji. Nie wyobrażam sobie, że jeśli taka sytuacja ma miejsce, to jakiś klub może dostawać kolejne dotacje.

Co wobec tego powiedzieć o hokeistach, którzy występują jako Sandecja. Zdobyli mistrzostwo Polski amatorów, ale meczów w Nowym Sączu nie mogą rozgrywać, bo hala, która powstała nie spełnia odpowiednich wymagań. Muszą jeździć do Krynicy czy Nowego Targu.
- Z tego co wiem, to nie było możliwości takiej rozbudowy tej hali, by hokeiści rozgrywali na niej swoje mecze. Być może brakowało miejsca. Chodzi pewnie również o finanse, koszty budowy byłyby wówczas kilka razy wyższe. Jestem pewien, że prezesi tego klubu rozmawiali z władzami miasta. Hala jest bardziej przeznaczono pod komercją i ślizgawkę na łyżwach, aczkolwiek fajnie gdyby takie mecze w Nowym Saczu się odbywały.

Cała rozmowa z radnym Dawidem Dumaną, w której poruszonych zostało wiele sportowych tematów z życia miasta znajduje się w materiale filmowym. ([email protected], wideo: Mateusz Pogwizd)Dziękujemy za przesłanie błędu