Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
08/10/2021 - 20:05

Loty narciarskie na wyciągniecie ręki. Zbudują koło nas mamucią skocznię?

Czegoś takiego jeszcze w naszym kraju nie było: skocznia mamucia przeznaczona do lotów narciarskich. Projekt autorstwa Dominika Pacholika, studenta Politechniki Krakowskiej już powstał. Obiekt ma nawiązywać do słynnej Letalnicy w Planicy i powstać w Szczawnicy. Krynica-Zdrój traci kolejną, po torze saneczkowym, szansę.

W przeszłości w naszym regionie istniało wiele skoczni narciarskich. Znajdowały się m.in. w Krynicy (rozgrywano na niej Mistrzostwa Polski), Rytrze czy Limanowej. Również w Nowym Sączu istniała skocznia zbudowana przez… więźniów.

Są to jednak zamierzchłe czasy. Aby obejrzeć zawody Pucharu Świata na żywo musimy się obecnie udać do Zakopanego lub Wisły (również nadawca telewizyjny będzie niebawem inny. Skoki znikają z TVP i przenoszą się do TVN). Czy wkrótce się to zmieni i skocznię będziemy mieć „na wyciągnięcie ręki”?

W oddalonej od Nowego Sącza o 52 km Szczawnicy (powiat nowotarski) może powstać obiekt przeznaczony do lotów narciarskich. Projekt przygotował  Dominik Pacholik, student Politechniki Krakowskiej. Punkt konstrukcyjny miałby być umiejscowiony na 200 metrze.

Mamut to jednak nie wszystko. W Szczawnicy ma się znajdować cały kompleks skoczni – K40, K60, K95 i K120. – Chodziło o to, aby znaleźć miejsce, dla którego taki mamut może być impulsem do rozwoju. To miasto uzdrowiskowe, z potencjałem. Ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć turystyczną. To centrum Pienin – mówi Dominik Pacholik w rozmowie z portalem sport.tvp.pl.

- Wybrałem Wzgórze Jarmuta, gdyż jest tam wypłaszczenie pozwalająca na wyeksponowanie skoczni, która staje się dobrze widoczna z centrum miasta. Celowaliśmy tutaj w efekt podobny do tego z Bergisel w Innsbrucku. Tam skocznia jest ikoną miasta – dodaje.

Autor bazował również na profilu skoczni w Planicy. To właśnie na Letalnicy odbywa się co roku finał Pucharu Świata. Obiekt w Szczawnicy miałby pełnić funkcje rozrywkową przez cały rok, dzięki czemu mógłby na siebie zarabiać.

Skocznia w Oslo, zdjęcie ilustracyjne, fot.: Pixabay

To m.in. dlatego na wieży mamuta miałaby powstać najdłuższa w Polsce ścianka wspinaczkowa. Ma liczyć aż 64 metry. Oprócz niej ma się tam znajdować również dwupoziomowa restauracja, platforma widokowa oraz kolejka - "tyrolka", dająca możliwość zjazdu tunelem – "rurką rozbiegu".

Kto by nie chciał zobaczyć latającego Kamila Stocha czy Piotra Żyły na żywo? A to wszystko może się odbywać nieco ponad 50 km od Nowego Sącza… ([email protected], fot.: zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay, źródło: sport.tvp.pl)Dziękujemy za przesłanie błędu