Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
05/07/2020 - 10:35

Dziś jest klepisko, jesienią będzie tu megatrasa rowerowa! [WIDEO]

Mamy doskonałe wieści dla miłośników aktywnego wypoczynku. Właśnie ruszyły prace przy budowie trasy EuroVelo, która połączy – przez gminę Rytro – Stary Sącz z Piwniczną. Jaki będzie jej przebieg i kiedy będzie oddana do użytku? Rozmawiamy na ten temat z wójtem Rytra Janem Kotarbą.

Jeszcze trzy lata temu gmina Rytro chciała zrealizować odcinek międzynarodowej trasy EuroVelo samodzielnie i sama aplikować o środki unijne na realizację przedsięwzięcia. Koszt inwestycji szacowano wtedy aż na 2 mln 250 tys. zł. Ostatecznie – już gdy dotychczasowego wójta Władysława Wnętrzaka zastąpił Jan Kotarba – samorząd uznał, że nie jest w stanie sprostać przedsięwzięciu. Nawet przy dofinansowaniu unijnym Rytro nie dźwignęłoby konieczności pokrycia wkładu własnego, będącego warunkiem ubiegania się o takie środki.

Dziś jest klepisko, jesienią będzie mega trasa rowerowa! [WIDEO]

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: tej inwestycji wirus nie zaszkodził, a susza wręcz pomogła

Jednocześnie w przypadku Starego Sącza, czy Łącka wniosek o unijne dofinansowanie składał Zarząd Dróg Wojewódzkich i tym samym to ZDW obciążony był całością wszystkich zobowiązań finansowych związanych z budową trasy na terenie tych samorządów.

Chcąc ratować ryterską część trasy Jan Kotarba już na początku 2019 roku wystąpił do marszałka województwa Witolda Kozłowskiego o przejęcie realizacji inwestycji. Marszałek okazał się takiemu rozwiązaniu przychylny. A już w kwietniu tego roku gmina - po bardzo korzystnym przetargu - wyłoniła wykonawcę przedsięwzięcia - firmę, która zobowiązała się do wykonania inwestycji za kwotę 1 mln 486 tys. zł, czyli znacznie taniej niż zakładał inwestor.

Zobacz też: Rytro: pół miliona z tarczy - nie chcą przejeść, tylko pomnożyć

W Rytrze trasa EuroVelo będzie zaczynała się w Suchej Strudze przy kościele, dalej będzie wchodziła w osiedle i biegła wzdłuż drogi powiatowej w kierunku zamku, stąd wytyczona zostanie w kierunku Żarnowiec i dalej przez Życzanów do Barcic. Prace ruszyły od strony Życzanowa właśnie.

Ale już dziś rowerzyści mogą w gminie Rytro korzystać z trasy AquaVelo. Trasa ta zaczyna się na górze zamkowej przy ruinach zamku, potem biegnie przez centrum Rytra i Roztokę Ryterską na Wielki Rogacz skąd schodzi na Obidzę i dalej do Szczawnicy. Szczegóły w materiale filmowym.

ES e.stachura@sadeczanin.info Film: Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu