Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
12/08/2020 - 07:05

Instruktor rolkarstwa Konrad Kita o swojej pasji i wyborze pierwszych rolek

Rolkarstwo to obecnie jeden z najpopularniejszych sportów uprawianych amatorsko zarówno przez młodszych, jak i przez osoby dorosłe. Jazda na rolkach jest względnie bezpieczna i sprawia ogromną przyjemność jeżdżącym. O tym, jaki wybrać sprzęt i gdzie jeździć w Nowym Sączu, rozmawiamy z Konradem Kitą, instruktorem rolkarstwa.

- Formalnie instruktorem rolkarstwa jestem od 2018 roku, natomiast uczyłem już kilka lat wcześniej, zarówno dzieci, jak i dorosłych – mówi Konrad Kita, laureat mistrzostw świata Battle Extreme. – Specjalizuję się w dyscyplinie freestyle slalom, która łączy gimnastykę artystyczną z jazdą na rolkach – polega na wykonywaniu jak największej ilości trików na rozłożonych kubeczkach w danej odległości. Oprócz tego w rolkarstwie można wyróżnić między innymi jazdę szybką, jazdę fitness, rekreacyjną, downhill, a także bardziej agresywną jazdę na skate parkach.

Gdzie jeździć w Nowym Sączu? – Jednym z moich ulubionych miejsc jest rolkowisko w Chełmcu, które na okres zimowy zamienia się w lodowisko. Oprócz tego poleciłbym wszystkie ścieżki pieszo-rowerowe i miejsca, w których nawierzchnia jest względnie dobrej jakości.

Czytaj też: UKS 3 Staszkówka Jelna: jak wygląda trening Mistrzyń Polski? [WIDEO]

Niewielu zdaje sobie z tego sprawę, że formalnie jako rolkarze jesteśmy pieszymi, więc teoretycznie wybierając się na ścieżkę wzdłuż Kamienicy powinniśmy jechać środkowym pasem, co jednak w praktyce przeszkadza spacerującym. Który pas wybrać? – Wybrałbym tor dla biegaczy, ze względu na prędkość, którą się poruszamy. Nie powinniśmy wkraczać w drogę rowerzystom, jednak przemieszczamy się znacznie szybciej niż piesi, przez co możemy stwarzać dla nich zagrożenie.

W kasku czy bez? – Oczywiście, że w kasku! Nieraz mówi się, że jeśli ktoś potrafi jeździć na rolkach, może zrezygnować z kasku. Powiedziałbym, że jest dokładnie odwrotnie. Umiejętność jazdy niesie za sobą większą prędkość i większe zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, ponieważ pozwalamy sobie na więcej.

Jak wybrać idealne rolki? Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego sprzętu? Zachęcamy do obejrzenia naszej rozmowy!

k.kos@sadeczanin.info, wideo: Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu