Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
04/05/2023 - 12:05

Tyle zarabiają piłkarze, trenerzy i zarząd Sandecji Nowy Sącz. Kwoty liczone w milionach

Wokół Sandecji Nowy Sącz gorąco jest od dłuższego czasu. Fatalna postawa w ostatnich tygodniach sprawiła, że zespół jedną nogą przekroczył już bramy drugiej ligi. Dużo pytań rodzi także sytuacja finansowa. W opublikowanym przez klub raporcie możemy zobaczyć m.in. ile pieniędzy pochłaniają rocznie pensje piłkarzy i trenerów.

Sandecja Nowy Sącz w Fortuna I Lidze

Piłkarze Sandecji radzą sobie w obecnym sezonie bardzo słabo. Zespół jest na samym dnie tabeli, a strata do bezpiecznej strefy, zapewniającej utrzymanie, wynosi aż 9 punktów. Biorąc pod uwagę, że do końca sezonu pozostało tylko 5 kolejek, można dojść do wniosku, że spadek do drugiej ligi jest już niemal pewny. Klub z Nowego Sącza może uratować tylko cud.

Słaba postawa zespołu sprawiła, że ze stanowiskiem wiceprezesa i dyrektora sportowa pożegnał się Łukasz Skrzyński. Kibice cały czas z niepokojem patrzą jednak na to, co dzieje się w klubie. Duże wątpliwości budzi sytuacja finansowa i organizacyjna spółki. Przypomnijmy, że „Biało-czarni” są klubem miejskim i to właśnie środki publiczne zapewniają im możliwość spokojnego egzystowania na poziomie centralnym. Niedawno Rada Miasta przekazała na ich konto kolejne 2,5 mln zł.

Ile zarabiają piłkarze Sandecji?

Napięte nastroje społeczne sprawiły, że Sandecja postanowiła przedstawić raport ze swojej działalności. Dowiedzieliśmy się z niego chociażby, że utrzymanie zawodników kosztowało w 2022 roku ponad 4 miliony złotych. Do tego klub w skali roku wydał ponad milion zł na wynagrodzenie sztabu szkoleniowego i ponad 500 tys. zł na wynagrodzenie zarządu i administracji (licząc łącznie). Porównując strukturę miesięczną kosztów do 2021 roku, w poprzednich 12 miesiącach utrzymanie klubu kosztowało ponad 120 tysięcy złotych więcej.

Sandecja wykazała w raporcie także koszty „usług obcych”. To dość tajemniczo brzmiąca nazwa. - W skład kosztów kryjących się pod tą kolumną wchodzą usługi: szkolenia młodzieży, medyczne i rehabilitacyjne, telekomunikacyjne, informatyczne, noclegowe i gastronomiczne. Ponadto są to koszty: najmu lokali i obiektów sportowych, organizacji meczów, ochrony imprez oraz obiektów, obsługa prawna, sprzęt sportowy i medyczny, energii (podgrzewanie murawy), materiałów opałowych, paliwa, materiały biurowe, środki czystości, materiały poligraficzne i reklamowe, opłaty notne i sądowo-skarbowe, opłaty związkowe (PZPN, WZPN, OZPN), podatki, ubezpieczenia oraz pozostałe – wymienia klub. Co ciekawe, to wszystko kosztowało ponad milion złotych.

Przychody Sandecji były w 2022 roku niższe o prawie 800 tysięcy złotych niż rok wcześniej (wówczas klub otrzymał 1,8 mln zł z Pro Junior System). Kilka składowych było jednak wyższych, jak chociażby wpływy ze sponsoringu czy przychody z transmisji.

Czytaj dalej na następnej stronieDziękujemy za przesłanie błędu