Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 października. Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
01/06/2023 - 13:50

Sandecja wygrała Puchar Polski. Piotr Reiss najlepszym strzelcem w drużynie. Coś tu nie pasuje...

Chat GPT, generujący odpowiedzi na różne pytania w czasie rzeczywistym, zyskał dużą popularność. Sprawdziliśmy, ile wie o Sandecji Nowy Sącz. Rezultat eksperymentu był dość szokujący, a zdania zapisane w tytule nie są przypadkowe...

Chat GPT - szanse i zagrożenia

Chat GPT święci w ostatnim czasie rekordy popularności. Wiele osób korzysta z niego z nadzieją, że pomoże im znaleźć rozwiązanie  jakiegoś problemu czy po prostu udzieli cennej rady lub podpowiedzi. Sposób działania jest bardzo prosty - piszemy pytania czy opisujemy sytuację i dostajemy błyskawiczną odpowiedź.

O sztucznej inteligencji mówi się bardzo dużo. Niektórzy uważają ją za rewolucyjne narzędzie, które wprowadzi do naszego życia sporo ułatwień. Inni podchodzą jednak do tego z dystansem, wskazując również na zagrożenia.

Z Chata GPT 3.5 możemy za darmo korzystać w sieci. Odpowiedzi są w wielu przypadkach logiczne i zgodne z prawdą. O tym, że przed jego twórcami jeszcze wiele pracy również możemy się jednak przekonać. Nieścisłości mamy bowiem całą masę.

Chat GPT O Sandecji Nowy Sącz

Przechodzą na lokalne podwórko, postanowiliśmy sprawdzić, co sztuczna inteligencja wie o Sandecji. Poprosiliśmy ją o wymienienie najlepszego składu drużyny w XXI wieku. Odpowiedź była zaskakująca:

Żaden z wymienionych zawodników oczywiście nigdy nie grał w Sandecji. Co więcej, Chat odpowiada, że wieloletnim kapitanem zespołu był Dariusz Sztylka (który być może zostanie nowym dyrektorem sportowym klubu, o czym piszemy TUTAJ), Piotr Reiss najlepszym strzelcem, a Rafał Murawski wychowankiem. Widzimy zatem, że miesza wiedzę z różnych klubów w kontekście pytania o “Biało-czarnych”

Poprawa nastąpiła dopiero, kiedy zwróciliśmy uwagę że Chat GPT się pomylił. Właściwej odpowiedzi wskazać jednak nie potrafił:

Co ciekawe, kiedy poprosiliśmy Chat GPT o wskazanie najlepszego piłkarza Lecha Poznań w XXI wieku, nie miał żadnego problemu. O ile o zasadności wymienionych nazwisk można dyskutować, to wszyscy przywołani przez niego gracze rzeczywiście w różnych okresach wyróżniali się w zespole “Kolejorza”:

Wiedza sportowa sztucznej inteligencji 

W rozmowie ze sztuczną inteligencją poruszyliśmy również temat stadionu Sandecji. Zapytaliśmy Chat GPT czy został wybudowany podczas kadencji prezydenta Ryszarda Nowaka. I choć na wstępie asekuracyjnie zaznaczył, że ma ograniczone możliwości do 2021 roku, to finalnie wskazał właściwie.

Zapytaliśmy również o przewidywania na przyszłość. Czy Chat GPT uważa, że Sandecja może zdobyć kiedyś mistrzostwo Polski? Jak słusznie wskazał, zależy to od wielu czynników zarówno sportowych, jak i organizacyjnych. Ze zdumieniem można jednak przeczytać, że w 2017 roku “Biało-czarni” zdobyli Puchar Polski. Nic takiego oczywiście nie miało miejsca…

Dodajmy, że istnieje już także wersja Chat GPT 4, w której odpowiedzi są dużo precyzyjniejsze. Ta ogólnodostępna myli się jednak często, co najlepiej widać na przykładzie wiedzy o Sandecji. ([email protected], fot.: Adrian Maraś, Sandecja Nowy Sącz, screen/ Chat GPT)Dziękujemy za przesłanie błędu