Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
23/11/2022 - 19:45

Łączy nas sport: Okocimski Brzesko. Klub z bogatą historią, która cały czas trwa

Niewiele jest w Małopolsce klubów, które mogą pochwalić się tak bogatą i pełną sukcesów historią, jak Okocimski Brzesko. Drużyna przez lata zbudowała sobie solidną markę. Obecnie duży nacisk jest tutaj położony m.in. na pracę z młodzieżą. To z pewnością będzie procentowało w przyszłości.

KS Okocimski Brzesko

O tym jak niezwykle ważna w naszym życiu jest aktywność fizyczna możemy się przekonać niemal każdego dnia. Dzieci, młodzież i dorośli bardzo chętnie uprawiają sport. Trenowanie różnych dyscyplin umożliwiają kluby działające na terenie Małopolski. Niektóre z nich skupiają się tylko na jednej sekcji, inne na kilku. Bogatą historię ma m.in. Okocimski Brzesko.

Klub powstał 6 września 1933 roku jako Okocimski Klub Narciarski. - Początki to przede wszystkim działalność turystyczno-narciarska, wkrótce jednak działalność klubowa znacznie się poszerza. Impulsem do powstania sekcji piłki nożnej było przekazanie przez honorowego prezesa klubu barona Antoniego Goetza placu w lesie słotwińskim pod boisko piłkarskie. Na boisku tym 25 sierpnia 1935 roku doszło do pierwszego meczu, w którym piłkarze OKN-u pokonali 3:0 żydowską drużynę Makkabi – czytamy na stronie klubu.

W kolejnych latach Okocimski poszerzał swoją działalność oraz ją zawieszał (w czasach okupacji hitlerowskiej). Nowy okres zaczyna się w 1957 r., kiedy następuje powrót do starej nazwy Okocimski Klub Sportowy. Sukcesy odnosili głównie piłkarze i siatkarze (warto wspomnieć, że Paweł Ignacok zaliczył występy w reprezentacji Polski). Na przełomie lat w Okocimskim działały też m.in. sekcje piłki ręcznej, kolarska i turystyczno-kajakowa.

Piłkarze w sezonie 1990/91 awansowali do III ligi małopolskiej. Dwa sezony później grali już w II lidze. Występowali w niej przez pięć lat, zajmując czwarte miejsce w sezonie 1994/95. Rok później dotarli do 1/8 finału Pucharu Polski. Ogromnym sukcesem były bez wątpienia również występy w I lidze w sezonach 2012/13 i 2013/14.

Obecnie zespół gra w IV lidze. Po rundzie jesiennej zajmuje 17. miejsce, co oznacza, że wiosną czeka go walka o utrzymanie. Trenerem jest Sebastian Sępek. W A-klasie (grupa tarnowska) występuje za to zespół rezerw, który na półmetku jest liderem (trener Kamil Król).

Klub stawia także na pracę z młodzieżą, czego efektem są bardzo liczne grupy trenujące piłką nożną. Do akademii należą zespoły juniorów młodszych, trampkarzy, młodzików, orlików, żaków i skrzatów.

Sukcesami może pochwalić się także drużyna futsalu Okocimskiego. Seniorzy rozpoczęli niedawno zmagania w III lidze. Reprezentują ją głównie młodzieżowcy z pierwszej oraz drugiej drużyny. Bogata historia zespołu z Brzeska wciąż trwa! ([email protected], fot.: Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne)

Materiał przygotowany we współpracy z PKN Orlen​Dziękujemy za przesłanie błędu