Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
19/04/2013 - 09:01

Zanim wyruszysz w dalekie kraje - zaszczep się

Podróżujemy coraz częściej i coraz dalej. Daleki Wschód, Afryka, tropiki przestają być nam już tak obce. A zmiany klimatu, wody, inne jedzenie, czy gorsze warunki sanitarne - wszystko to może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Doktor Alicja Wajrak-Fałowska z Centrum Medycyny Podróży, działającego w Centrum Medycznym "Batorego", podczas konferencji „O zdrowiu Sądeczan na wiosnę” mówiła o tym, jak nie dać się chorobie w trakcie i po dalekich podróżach.
Większość z nas podróżuje do krajów europejskich, jednak liczba wypraw do obu Ameryk, Azji, czy Afryki stale rośnie.
- Każda podróż, szczególnie do strefy tropikalnej, powinna być starannie rozważona i zaplanowana, co zmniejsza, choć nie eliminuje, ryzyko choroby - mówiła dr Wajrak-Fałowska. Przygotowanie do podróży w tropiki jest szczególnie ważne, ponieważ spotykamy tam odmienny klimat, temperaturę, warunki sanitarno-higienicznie i jesteśmy narażeni na choroby, które w naszym klimacie nie występują. Według statystyk, w trakcie miesiąca podróży po krajach rozwijających się najwięcej - bo aż 20-60 proc. - osób zachoruje na biegunkę podróżnych. Wpływ na jej wystąpienie ma m.in. zmiana diety, nietypowe przyprawy i tłuszcze, stres, przemęczenie, wirusy, bakterie, pasożyty, czy nieprzestrzegania zasad higieny żywienia. Najczęściej spotyka turystów w Egipcie, Nepalu, Indiach i Meksyku. By się jej ustrzec, trzeba pamiętać przede wszystkim o dokładnym myciu rąk, najlepiej wodą z mydłem i nie piciu wody z kranu. Nawet do mycia zębów lepiej używać tej butelkowanej, a przynajmniej - przegotowanej wody. To samo tyczy się kostek lodu.
Przed każdą daleką podróżą najlepiej umówić się na wizytę w poradni medycyny podróży na około osiem tygodni przed wyjazdem.
- Trzeba będzie wykonać ewentualne szczepienia, te obowiązkowe i zalecane. Należy przy tym pamiętać, że niektóre ze szczepień wymagają podania dwóch czy trzech dawek – zaznacza lekarka.
Przed wizytą w poradni dobrze jest znać już dokładny termin wyjazdu, długość i trasę pobytu oraz warunki, w jakich będziemy mieszkać. Jeśli cierpimy na choroby przewlekłe, weźmy ze sobą listę leków, które zażywamy, pamiętajmy o swoich alergiach, o ewentualnych zaburzeniach odporności. Ważna jest również historia szczepień i informacje o tym, czy występowały po nich niepożądane reakcje.
Szczepić się należy przede wszystkim przeciwko chorobom zakaźnym, z reguły około 6-8 tygodni przed podróżą. W niektórych krajach istnieją listy szczepień obowiązkowych, np. przeciwko meningokokom dla pielgrzymujących do Mekki w Arabii Saudyjskiej, albo przeciwko żółtej febrze, gdy podróżujemy do Afryki czy Ameryki Południowej. Szczepienia zalecane dobierane są w zależności od miejsca i charakteru pobytu, wieku pacjenta oraz historii szczepień.
Jedną z obecnie najczęściej występujących chorób zakaźnych jest malaria. Szacuje się, że rocznie umiera na nią 1,5-2,7 mln ludzi. I, jak mówi dr Alicja Wajrak-Fałowska, nie można się przeciwko niej zaszczepić:
- Są prowadzone badania nad szczepionką dla mieszkańców terenów malarycznych, ale ma ona mieć około 50 procentową skuteczność, a dla turystów to jest nic.
Malaria jest chorobą przenoszoną przez komary. Z reguły rozwija się od 16 dni do 3 miesięcy po zakażeniu, przez co bardzo często pierwsze objawy pojawiają się już po powrocie z podróży. Wywołuje ją pięć rodzajów zarodźca, a najgorszy z typów może zabić nawet w 24 godziny po zakażeniu. Dlatego tak ważna jest świadomość ryzyka zarażenia malarią. Ochrona przed ukłuciami komarów, repelenty, długie rękawy i nogawki spodni - o tym należy pamiętać. Przed komarami malarycznymi uchroni nas także klimatyzacja w pomieszczeniach.
Ważna informacja dla krwiodawców - po wizycie w krajach zagrożonych malarią przez rok nie można oddawać krwi.

Inez Dunikowska-Krupa
Fot. (IDK)







Dziękujemy za przesłanie błędu