Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
13/09/2016 - 12:30

Woda mineralna z Łomnicy-Zdrój. Smaczna i za darmo

Dużą popularnością cieszy woda mineralna z Łomnicy-Zdrój. W zeszłym roku staraniem miejscowych społeczników ze Stowarzyszenia "Górale Karpat" przy źródle "Pod Kicorem" nad potokiem Łomniczanka postawiono stylową wiatę.

Jest gdzie usiąść i skosztować wody. Goście z butelkami i kanistrami przyjeżdżają po "Łomniczankę" z Nowego Sącza, a nawet dalszych okolic.  
Zadbano o otoczenie wiaty.

Z tablicy informacyjnej przy źródełku dowiadujemy się, że Łomnica-Zdrój należy do najstarszych uzdrowisk Beskidu Sądeckiego. Już w 1910 roku ujęto część źródeł i rozpoczęto budowę infrastruktury uzdrowiskowej. W 1924 roku utworzono w willi dr. Ziarki dom kąpielowy, a w 1928 małe łazienki z kąpielami borowinowymi i mineralnymi.

Przewodnik z lat 30. informował, iż w Łomnicy było: 10 pensjonatów, 10 will (210 pokoi), a w domach włościańskich 150 pokoi i dancing. W 1930 r. rozporządzeniem Rady Ministrów, Łomnicy nadano miano "Zdrój". Spacerując wzdłuż potoku Łomniczanka można napić się kwaśnej wody z kilkunastu źródeł. Wszystkie mają zwyczajową nazwę, uzależnioną od lokalizacji, a kilka z nich doczekało się nazw nadanych przez naukowców.   

Infrastrukturę uzdrowiskową, w tym łazienki, zniszczyła katastrofalna powódź w 1934 roku i dopiero teraz Łomnica-Zdrój odzyskuje swój przedwojenny blask.  
(s), fot. własne

Łomnica-Zdrój


Dziękujemy za przesłanie błędu