Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
11/10/2017 - 18:05

Sądeczanie oblegli na Słowacji Spiski Zamek

Malowniczy szlak, a do tego piękna pogoda. Miłośnicy pieszych wędrówek spod znaku sądeckiego PTTK wyprawili się na Słowację. Były górskie wędrówki i zwiedzanie zabytków.

Górska trasa prowadziła przez Branisko, pasmo górskie we wschodniej Słowacji.  Z sukcesem   dobyli jeden z najwyższych szczytów pasma - Sľubicę 1129 m n.p.m.

- Po drodze atrakcją było fascynujące skalne okno. Malowniczy szlak z pięknymi widokami prowadził z Przełęczy Branisko do Domanova.  Noc spędziliśmy w miasteczku Spiskie Podgrodzie, które w całości wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z okien pensjonatu,  w którym się zatrzymaliśmy,  w nocnej odsłonie widoczny był  górujący nad okolicą,  pięknie podświetlony Zamek Spiski - perła średniowiecznej architektury - relacjonuje Katarzyn Zygmunt Z PTTK.

Oprócz górskiej wędrówki było też zwiedzanie zabytków UNESCO. Turystów zachwycił średniowieczny Kościół Ducha Świętego z niezwykle cennymi freskami w miejscowości Żehra, potem zwiedzili Zamek Spiski, który należy do największych tego typu zespołów zamkowych w Środkowej Europie.

W mieście Spiskie Podgrodzie  sądeczanie zwiedzili synagogę i muzeum, także Spiską Kapituły z katedrą św. Marcina.

Nie zabrakło też przyrodniczych atrakcji  takich jak na zachwycający formami skalnymi Drevenik, trawertynowe wzgórze kolorem miejscami przypominające lodowiec oraz wypływające niczym mały gejzer źródło mineralne w rezerwacie przyrody Siva Brada.

(m) fot. W. Godek, K. Zygmunt

Co to były za widoki
Miłośnicy pieszych wędrówek z sadeckiego koła PTTK wyprawili się na SłowacjęMasz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu