Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
08/10/2014 - 14:00

Profilaktyka zakażeń pneumokokowych. Spotkanie u marszałka

Rola Jednostek Samorządu Terytorialnego w poprawie dostępności do szczepień ochronnych – to temat konferencji, która odbędzie się w poniedziałek 13 października br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Inicjatorami konferencji są organizacje działające na rzecz zdrowia dzieci: Stowarzyszenie „Parasol dla Życia”, Fundacja „Aby Żyć” oraz „Koalicja dla Wcześniaka” we współpracy z Województwem Małopolskim. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Celem konferencji będzie przedstawienie stanu dotychczas realizowanych działań przez samorządy lokalne i uzyskanych efektów oraz dyskusja nad możliwościami działań zmierzających do poprawy stanu zdrowia najmłodszych mieszkańców Małopolski.

Podczas konferencji, problematykę zakażeń pneumokokowych przedstawi dr Hanna Czajka z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie, będąca jednocześnie autorką opracowanego w 2014 roku z inicjatywy Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce.

W Programie przewidziano między innymi możliwość udzielenia powiatom współpracującym z gminami, pomocy finansowej pozwalającej na jego wdrożenie. To pierwsza taka inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego w Polsce i jednocześnie wielka szansa dla najmłodszych dzieci, które należą do grupy najbardziej zagrożonej ciężkimi powikłaniami wywoływanymi przez pneumokoki.

Rolę podstawowej opieki zdrowotnej, a w szczególności lekarza rodzinnego, omówi Pani Lidia Gądek, lekarz rodziny, Poseł na Sejm RP. Przewidziano również debatę z udziałem prelegentów, która posłuży wspólnemu zastanowieniu się nad możliwościami poprawy dostępności do szczepień ochronnych i poprawą sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce oraz w Polsce.

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedstawiciele samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego województwa małopolskiego, radni, przedstawiciele środowiska medycznego, szczególnie lekarze praktycy, przedstawiciele Wojewódzkiej i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych oraz przedstawiciele żłobków i przedszkoli.

(opr. jg) Źródło: UMWM, fot.http://pediatria.mp.pl/

Program spotkania:


11.00 – 11.10 Otwarcie Konferencji
wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Wojciech Kozak
prezes Stowarzyszenia Parasol dla Życia, Pani Sabina Szafraniec

11.10 – 11.30 Zakażenia pneumokokowe – problem nadal aktualny
dr Hanna Czajka, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie
11.30 – 11.45 Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce.
Wojciech Kozak, wicemarszałek Województwa Małopolskiego
Anita Orzeł-Nowak, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

11.45 – 12.05 Stowarzyszenie Parasol dla Życia ‐ ile zawdzięczamy samorządom?
Sabina Szafraniec, prezes Stowarzyszenia Parasol dla Życia

12.05 - 12.20 Czy opłaca się szczepić? ‐ "Kielce, dobry przykład
Anna Dusza‐Ciechanowska, ekspert samorządowy
 






Dziękujemy za przesłanie błędu